Czy możliwe jest podwójne uruchomienie z karty SD?

41

Powiedz, że chciałbym mieć Debian Squeeze i Arch Linux ARM na mojej karcie SD. Czy byłoby możliwe podwójne uruchomienie z Grub?

Jivings
źródło
2
Oprócz odpowiedzi poniżej, patrz: berryterminal.com/doku.php/berryboot
George Duckett
Nawiasem mówiąc, @Jivings właśnie to znalazłem , możesz to sprawdzić.
Karta

Odpowiedzi:

27

Chociaż możliwe jest umieszczenie wielu systemów operacyjnych na karcie SD, w tej chwili nie ma menedżera rozruchu, który działałby na Pi i mógł obsługiwać przełączanie systemów operacyjnych w czasie wykonywania.

Możesz jednak mieć skrypt powłoki /boot, który ustawia system operacyjny, którego chcesz użyć przy następnym uruchomieniu.

Można to osiągnąć, przechowując pliki rozruchowe dla różnych systemów operacyjnych w innym katalogu, np.

  • /boot/debian
  • /boot/fedora
  • /boot/arch

Uwaga: Potrzebne pliki do skopiowania to /boot/cmdline.txti /boot/config.txt.

Następnie skrypt powłoki skopiuje pliki z odpowiedniego katalogu do /boot. W ten sposób po ponownym uruchomieniu uruchamia się w pożądanym systemie operacyjnym.

Bibliografia


źródło
Dziękuję za odpowiedź, ale myślę, że będę musiał ją przetestować przed zaakceptowaniem! Wydaje się trochę hack.
Jivings,
2
@Jivings To hack. = P
Czy wiesz, dlaczego Pi nie może używać Grub?
Jivings
@Jivings Brak pojęcia.
1
Przypuszczam, że głównym powodem jest to, że nikt nie przenosił GRUB-a. Głównym tego powodem jest prawdopodobnie to, że taki moduł ładujący nie jest potrzebny.
XTL
17

Berryboot jest zasadniczo programem ładującym zaprojektowanym specjalnie dla Raspberry Pi, który spełni to zadanie :

Berryboot to prosty ekran wyboru rozruchu, pozwalający na umieszczenie wielu dystrybucji Linuksa na jednej karcie SD. Ponadto pozwala umieścić pliki systemu operacyjnego na zewnętrznym dysku twardym USB zamiast na samej karcie SD.

użytkownik4349
źródło
Czy możesz wyjaśnić trochę, co robi BerryBoot?
hifkanotiks
Ale czytałem gdzie indziej, że Berryboot nie jest programem ładującym w taki sam sposób jak Grub, i że wszystko jest w jakiś sposób zwirtualizowane, lub że Berryboot uruchamia wszystko w środowisku chroot. Czy to prawda?
Paul Beardsell
O ile wiem Berryboot używa tego samego jądra (jądra Berryboot) dla wszystkich obsługiwanych dystrybucji. Więc to nie jest prawdziwy menedżer rozruchu, ale raczej opakowanie chroot.
Bartosz Pierzchlewicz
2

Używając u-boot(który jest używany przez Berry-boot za kulisami), można przełączać się między dowolnymi zainstalowanymi dystrybucjami, aby uruchamiać się w czasie wykonywania, albo używając czegoś takiego jak askenv do przełączania między systemami operacyjnymi na tym samym serwerze SD lub serwerze nfs lub za PXEpomocą innego instalacja na PXEserwerze rozruchowym, choć uruchomienie nie jest najprostszą sprawą. Spróbuję przygotować samouczek.

Max
źródło
@Jivings, Czy korzystałeś z tego rozwiązania? Bardzo chciałbym przeczytać Twoją opinię
Suhaib
-7

Myślę, że to zadziała. Musisz tylko zainstalować GRUB ze wszystkimi „ustawieniami” ...

Marzel
źródło
1
Która wersja GRUBa działałaby nawet na Pi? A jakie byłyby te „ustawienia”? Ta odpowiedź brzmi, jakbyś właśnie coś wymyślił, nie wiedząc, co właściwie sprzęt Pi robi, aby uruchomić komputer.
Caleb
1
Grub został przedłużony do pracy na u-bootie na ARM dzięki uprzejmości linaro. Oryginalne łaty pochodzą z ostatniego października, nowsze można znaleźć tutaj: blog.gmane.org/gmane.comp.boot-loaders.grub.devel/…
Maks.