Jak uzyskać pozostałą pamięć na karcie SD?

23

Mam kartę SD 16 GB, na której zainstalowałem Raspbian za pomocą Win32 Disk Imager. Po wypaleniu obrazu w systemie Windows pokazuje on tylko około 40+ MB wolnego miejsca.

Ponieważ obraz Raspbian ma około 2 GB, gdzie jest reszta pamięci? W systemie Linux, używając GParted, otrzymuję następujący wynik (tutaj pokazuje 12,54 GB nieużywane, że sam jest pustą pamięcią na karcie):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

użytkownik40138
źródło

Odpowiedzi:

32

Obraz tworzy 2 partycje dysku SDB1 i SDB2 na powyższym obrazku. SDB1 jest sformatowany jako system plików fat16, ta partycja jest jedyną widzianą przez Windows, a więc raportuje małą ilość wolnego miejsca. Gparted widzi zarówno partycję sformatowaną grubo, jak i partycję sformatowaną ext4.

Domyślnie obraz nie wykorzystuje całego miejsca dostępnego na większych kartach SD - takich jak Twoja. W pliku raspi-config znajduje się opcja, która uruchomi się przy pierwszym uruchomieniu komputera Pi, aby rozszerzyć partycję root i wykorzystać pełną pojemność karty SD. Jeśli już uruchomiłeś Pi, możesz uzyskać dostęp do opcji konfiguracji, uruchamiając:

sudo raspi-config

Aby zobaczyć, ile miejsca jest dostępne w Pi, wpisz w wierszu polecenia:

df -h

ref: strona man df

Steve Robillard
źródło
Skonfigurowałem już Pi, więc po podłączeniu tej karty do Ras-Pi nadal mogę korzystać z pozostałych 12 GB, prawda?
user40138
Tak, ponieważ już rozszerzyłeś partycję root, możesz skorzystać z koncertu 12.54, który jest dostępny na partycji root (sdb2). Nie musisz ponownie uruchamiać opcji konfiguracji raspi (jak już masz).
Steve Robillard
3

Uruchom swoją pi i wprowadź powłokę. Następnie wejdź

sudo raspi-config

Powinna istnieć opcja rozszerzenia systemu plików. Zobacz na przykład: http://www.dummies.com/how-to/content/how-to-use-raspiconfig-to-set-up-your-raspberry-pi.html

jzp74
źródło
Już to zrobiłem
40138
Myślałem, że dam szybką odpowiedź. Nie zdawałem sobie sprawy, że krótka odpowiedź nie jest bardzo pomocna bez wyjaśnienia. Przepraszam za to! Mam wiadomość. Dzięki za notatkę poniżej.
jzp74