Czy istnieje dobra tabela porównawcza dla Raspberry Pi i podobnych tablic projektowych dla entuzjastów?

15

Słyszę i widzę rzeczy o Raspberry Pi, Arduino (ktoś mi dał i próbowałem kilku rzeczy) oraz Tablicy Beagle (i wariacjach).

Jakie inne tablice powinny znajdować się na tej liście?
Gdzie te tablice się kończą i zaczyna się tablica ewaluacyjna konkretnego dostawcy?

Jak porównują na podstawie dostępnych zasobów sprzętowych / programowych, obszarów zastosowań i przydatności do szkolenia dzieci, a nawet praktykujących profesjonalistów, którzy mogą potrzebować nauczyć się nowych procesorów i / lub wbudowanego systemu Linux, lub jak programować za pomocą jądra czasu rzeczywistego?

DeveloperDon
źródło
Nie, może uda ci się to zrobić. Byłoby wspaniale, widząc, że jest tam ponad 25 popularnych :-)
Piotr Kula
1
Oto dobry początek Byłoby miło, gdybyś odpowiedział na własne pytanie w tej sprawie.
Piotr Kula,
Gdyby tylko Google mógł rozwiązać takie pytanie. rPi Vs Arduino nie jest uczciwym wezwaniem. To jak porównywanie samochodu sportowego z ATV, oba są świetne w tej podstawowej pracy. Jeśli to kosztuje, powiedziałbym, że jeśli kosztuje więcej niż rPi, po co się tym przejmować.
Hellonearthis
Arduino w ogóle nie porównuje się do Pi. To nie jest komputer z linuksem, ale ma znacznie lepsze I / O.
Alexander - Przywróć Monikę

Odpowiedzi:

3

Jakie inne tablice powinny znajdować się na tej liście? ... Jak się porównują?

Istnieją 2 strony wiki porównujące RaspberryPi, które można sortować / czytać / ulepszać;

Wiki to prawdopodobnie lepsze zasoby, ponieważ można je aktualizować o nowe produkty, takie jak plansze 4k / usb3, które wychodzą teraz. Ogólnie są to popularne opcje:

  • Popularny mikrokontroler o ultra niskiej mocy jest zaletą arduino-micro (25 USD). Arduino ma 19 innych oficjalnych tablic.

  • Popularny niedrogi pełnoprawny komputer (Linux, wideo 1080p, 35 000+ aplikacji) jest zaletą raspberrypi-a + (20 USD). Raspberrypi ma 3 inne oficjalne tablice.

  • Niedroga prędkość USB3 na pełnoprawnym komputerze to zaleta ODROID-XU3 Lite (99 USD). ODROID ma 4 inne opcje.

  • Niedrogi film w rozdzielczości 4k jest oferowany przez ODROID-C2 (40 USD).

Gdzie te tablice się kończą i zaczyna się tablica ewaluacyjna konkretnego dostawcy?

Jeśli wykonujesz jakąś pracę na dużą skalę, skorzystasz z „tablicy ewaluacyjnej”, a następnie zamów wiele żetonów do umieszczenia na własnych tablicach.

... przydatność do szkolenia dzieci?

wybierz popularne open source, aby było wiele opcji dla nich.

Co roku pojawiają się nowe opcje, niektóre z nich mogą lepiej zaspokajać określone potrzeby niż wymienione produkty, ale ten przegląd powinien dać ogólny obraz tego, co zacząć porównywać.

użytkownik1133275
źródło
To dobra odpowiedź, ale myślę, że płyty mikrokontrolerów, takie jak Arduino, są kategorycznie różne niż płyty SoC, takie jak Pi lub ODROID. Jabłka i pomarańcze, że tak powiem; coś z jednej kategorii jest w większości nieporównywalne, a na pewno nie zastępuje czegoś z drugiej.
złotowłosy
@goldilocks Zgadzam się, że są to różne kategorie, ale istnieje wiele projektów rpi, które mogłyby korzystać z Arduino, ale nie robią tego, ponieważ nie dbają o Watts i dbają o $ / flop i ponowne użycie do bardziej wymagających projektów ... I nie znam żadnego SoC z kontrolerem zarządzania energią, który redukowałby zużycie Watt jak telefon komórkowy.
user1133275
2

Odpowiedź naprawdę zależy od tego, co nazywacie „podobnym”. Jeśli interesują Cię płyty obsługujące lub działające pod Linuksem, strona pobierania Armbian zawiera ładną listę płyt z systemem Debian / Ubuntu, posortowaną według nazwy SoC i producenta. Mają tam świetne szczegółowe zdjęcia obsługiwanych tablic. Oto jeden z najmniejszych na przykład:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Dmitrij Grigoriew
źródło