Automatyczne uruchamianie ssh podczas rozruchu

39

Postępuję zgodnie z kilkoma samouczkami, które wyjaśniają, jak skonfigurować kartę SD, która uruchamia się automatycznie, włączając w to ssh. Robię to, ponieważ mam tylko laptopa i nie mam wolnej klawiatury, ekranu itp. Moim problemem jest to, że nie mogę znaleźć pliku boot_enable_ssh.rc.

Wszystkie samouczki, które przeczytałem, opisują użycie dd (a więc robienie tego przy użyciu Unixa (Ubuntu)) do zapisania pliku .img na karcie SD. Wykonano w ten sposób:

sudo dd bs=1M if=/path/to/2012-08-16-wheezy-raspbian.img of=/dev/sdb

To się kończy; następnym krokiem jest skopiowanie pliku

mv  /boot/boot_enable_ssh.rc  /boot/boot.rc

Brak pliku boot_enable_ssh.rc.

Uruchomiłem akcję dd, używając dwóch najnowszych plików graficznych z oficjalnej strony RPi - 2012-07-15-wheezy-raspbian.img - 2012-08-16-wheezy-raspbian.img

ale dla obu nie ma pliku /boot/boot_enable_ssh.rc.

Próbowałem także szukać za pomocą find ( sudo find /media/ -name boot_enable_ssh.rc). Nadal bez powodzenia.

Czy robię coś źle? Czy istnieje inny sposób na uruchomienie ssh?

Noel Evans
źródło
1
systemctl enable ssh
user3123159,

Odpowiedzi:

45

Chociaż Raspbian wykorzystywane w celu umożliwienia ssh domyślnie, od grudnia 2016 roku to już nie robi. Chociaż nadal nie ma pliku boot_enable_ssh.rc, o który wnioskował PO w 2012 r., Ssh można włączyć przy pierwszym uruchomieniu, tworząc plik o nazwie „ssh” w /boot. Jak /bootmożna napisać w dowolnym systemie operacyjnym, który rozumie karty SD, ten dodatkowy krok można łatwo wykonać przy pierwszej instalacji. Nie trzeba tego robić ponownie z tym samym obrazem karty. Możesz również włączyć to raspi-configtak jak poprzednio.

Raspberry Pi Foundation zdecydowało się to zrobić, ponieważ domyślnie włącza ssh, a posiadanie dobrze znanej kombinacji nazwy użytkownika i hasła stanowi zagrożenie bezpieczeństwa .

szum
źródło
Oficjalnie dostępny do pobrania obraz Raspbian „wheezy” domyślnie uruchamia sshd.
KARASZI István
1
„Jessie” nie uruchamia już domyślnie sshd.
Simon A. Eugster,
2
tak, zaktualizowałem moją odpowiedź, aby pasowała do rzeczywistości. Całkiem dobrze się sprawdziło przez ponad cztery lata…
podsumowuje
Dzięki za aktualizację - chciałem tylko dodać ten sam link :)
Simon A. Eugster,
Tak! Aby to wyjaśnić, /bootodnosi się do partycji o nazwie boot, bez katalogu bootna partycji ext4 raspbian
Mikel
3

Niezależnie od tego, czy ssh jest domyślnie włączony w konkretnej dystrybucji,:

mv /boot/boot_enable_ssh.rc /boot/boot.rc

linia musi być uruchomiona na Raspberry Pi , aby działała zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli pracujesz z innego komputera, powinieneś najpierw mountkartę SD w systemie plików, a następnie operować na plikach .rc na tej zamontowanej karcie. Nie mam teraz dostępu do odpowiedniego pola, aby zweryfikować dokładne polecenia, ale wyglądałoby to tak:

mkdir ~/sdcard
sudo mount /dev/sdb ~/sdcard
mv ~/sdcard/boot_enable_ssh.rc ~/sdcard/boot/boot.rc
umount ~/sdcard
akavel
źródło
/ boot jest partycją FAT, więc prawie każdy system operacyjny zainstaluje ją automatycznie.
scruss
3

W raspian, jeśli powyższe sugestie nie działają (wszystkie chociaż „mv /boot/boot_enable_ssh.rc /boot/boot.rc” powinny sprawić, że będzie działać przy następnym uruchomieniu, a potem), bardziej ręcznym sposobem jest uruchomienie

sudo raspi-config

a następnie w konfiguracji pod opcjami zaawansowanymi - jest opcja start ssh, która uruchomi usługę.

mikrofon
źródło
0

Dla każdego, kto ma RPi z preinstalowanym NOOBS na karcie SD, jak ja i napotyka ten problem:

Wydaje się, że SSH jest domyślnie wyłączony w NOOBS. Musiałem sformatować kartę SD i umieścić tam obraz Raspbian przed uruchomieniem RPi po raz pierwszy.

paolopinkel
źródło
-1

Mimo że Rasbian używa systemd (hydra-potwór programu sprzecznego z uniksową filozofią robienia jednej rzeczy i robienia tego dobrze). Możesz użyć polecenia „update-rc.d”, aby dodać init ssh demona ssh w stylu System-V skrypt do uruchamiania systemu za pomocą następującego polecenia:

sudo update-rc.d ssh enable

Czyste jak błoto?

Josiah Luscher
źródło
2
Init ma być hydrą;)
goldilocks
-1

Oto jak wykonać bezgłową instalację Raspbian na swoim Pi. Pobierz Raspbian Image. Udaj się tutaj, aby pobrać kopię obrazu Raspbian. ... Zapisz obraz na karcie SD. Zapisz obraz na karcie SD. ... Dodaj plik „SSH” do katalogu głównego karty SD. ... Uruchom swoje Pi. ... Znajdź adres IP swojego pi. ... SSH do twojego Pi. ... Skonfiguruj swoje Pi

Hassan Maher
źródło
Źle. Powinieneś dodać pusty plik „ssh” (małe litery, niezbyt duże, jak się wydaje, jak się wydaje) w katalogu / boot (który znajduje się na osobnej partycji).
HarryH