Czy mogę używać Fedory na Pi 2?

18

Wiem, że Fedora ma obrazy ARMv7. Czy można ich używać w Raspberry Pi 2, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Złotowłosa
źródło

Odpowiedzi:

13

[Jest teraz wydanie Fedory aarch64 dla Pi 3, a na tej samej stronie armv7 dla 2/3 . Pozostawiam jednak taką odpowiedź, ponieważ można ją zastosować do dowolnej ogólnej dystrybucji GNU / Linux ARM.]

Tak, Fedora 21 [a ostatnio 23 ... 27] działa. Jednak pi 2 nadal wymaga specjalnego jądra spoza drzewa i potrzebujesz oprogramowania układowego i programu ładującego, więc powinieneś zacząć od istniejącego obrazu pi 2; tutaj używam raspbian (upewnij się, że jest to wersja późniejsza od 1-31-2015). Istnieje alternatywa dla zgrywania rzeczy z Raspbian, patrz uwaga /opt/vcna dole - ale użycie karty Raspbian na początku jest prostsze.

Serwer GUI Xorg działa przy użyciu sterownika fbdev, podobnie jak w przypadku Raspbian. Repo nie będzie zawierało specyficznych elementów pi, takich jak oxmplayer, ale można je skompilować ze źródła lub pobrać z pakietów Raspbian (na przykład omxplayer patrz tutaj ). Dla raspicam, patrz /opt/vcuwaga.

Będziesz także musiał wykonać własne aktualizacje jądra i oprogramowania układowego. Jest to dość proste - potrzebujesz tylko rpi-updateskryptu z obrazu raspbian (jest w /usr/bini nie ma żadnych zależności innych niż curlpowłoka) lub github . Istnieje niewielka potencjalna komplikacja, patrz krok # 6.

 1. Utwórz kartę SD z obrazu raspbian normalnie i upewnij się, że się uruchamia. Nie udało mi się to po raz pierwszy, a błędy jądra sugerowały, że próbował jądra armv6; Wspomniano o „bcm_2835”. Dodanie kernel=kernel7.imgdo config.txtpierwszej partycji naprawiło to. Gdy uruchomi się niebieski ekran konfiguracji, możesz wyciągnąć wtyczkę - ten root fs i tak zostanie usunięty.

 2. Umieść kartę w innym komputerze z systemem Linux i zamontuj drugą partycję. W środku /lib/modulespowinieneś znaleźć -v7katalog, np. 3.18.5-v7. Chcesz to skopiować i zapisać. Uzyskaj także kopię /etc/fstab. Możesz zamiast tego wyciągnąć to z pobranego obrazu raspbian później ( patrz tutaj ).

 3. Odmontuj partycję i uruchom fdiskna karcie. Usuń drugą partycję i zastąp ją nową drugą partycją 0x83 (Linux) (jest to Twoja szansa, aby druga partycja wypełniła kartę). Następnie uruchom mkfs -t ext4 ...na tej partycji.

 4. Pobierz obraz za pośrednictwem strony wydania ARM Fedory 21 . Kiedyś Fedora-Minimal-armhfp-21-5-sda.raw.xz. To jest skompresowane xz, rozpakuj go unxz. Plik obrazu zawiera trzy partycje. Pierwsze dwa nie są zainteresowane; trzeci zawiera root fs. Możesz uzyskać przesunięcie za pomocą fdisk Fedora-Minimal-armhfp-21-5-sda.raw; numer „Start” to prawdopodobnie 1251328, a „Jednostki” to prawdopodobnie 512 bajtów, 1251328 * 512 = 640679936, więc:

  mount -o offset=640679936 Fedora-Minimal-armhfp-21-5-sda.raw /mnt/whatever
  

  Skopiuj wszystko do nowej pustej drugiej partycji na karcie SD ( cp -adziała na to).

 5. Skopiuj katalog modułu jądra z raspbian do /lib/modules/nowo zapełnionej drugiej partycji; upewnij się, że dokładnie zachowałeś nazwę podkatalogu „-v7”. Skopiuj również /etc/fstab, zastępując Fedorę. Zmodyfikuj to, aby pierwsza partycja została zamontowana /boot/rpizamiast po prostu /booti utwórz taki katalog na drugiej partycji. Dzieje się tak na wypadek, gdyby kolejne aktualizacje Fedory umieściły tutaj (będą) rzeczy, które nigdy się nie przydadzą; Rzeczywiste malinowe pi można równie dobrze trzymać osobno. Jest trochę komplikacji, jeśli zamierzasz użyć rpi-update, ponieważ to pisze /boot. Można Remount pierwsza partycja na /bootzanim to zrobisz (i umieścić go z powrotem później), lub edytować BOOT_PATHw rpi-update(ale uwaga RPI-aktualizowana aktualizacji).

  Patrz uwaga na dole na temat /opt/vcopcji aktualizacji oprogramowania układowego i jądra.

 6. Odmontuj kartę SD i włóż ją do pi. Używana przeze mnie „minimalna” wersja Fedory 21 ARM miała minimalną konfigurację z 4 opcjami (język, strefa czasowa, hasło roota, tworzenie użytkownika). Musiałem przejść trochę pracy, yumaby przetestować X, ale jeśli wybierzesz jeden z obrazów GUI (KDE, Xfce, Mate itp.), Nie będziesz musiał się tym przejmować.

  Uruchom yum updatepo zalogowaniu.


/opt/vc

Prawdopodobnie w pewnym momencie będziesz chciał czegoś z tego, co jest w /opt/vcRaspbian (i może być uwzględniony w inny sposób przez inne dystrybucje pi). To tak naprawdę pochodzi z repozytorium github, które zawiera oprogramowanie wewnętrzne i wstępnie skompilowane jądra, więc jeśli sklonujesz część „firmware” tej repozytorium:

git clone https://github.com/raspberrypi/firmware

Dostajesz prawie wszystko, w tym wszystkie rzeczy z pierwszej /bootpartycji i odpowiednie /lib/modules- tj. Możesz stworzyć kartę całkowicie od zera za pomocą tego i obrazu Fedory i aktualizować ręcznie za pomocą git pull.

[Ostrzegamy, że jest to wartość ponad 3,5 GB. Pamiętaj, że nie musisz tego robić na pi.]

/opt/vcKatalogu tego repo zawiera jakieś biblioteki i pliki wykonywalne, w tym vcgencmdi raspividitp /opt/vc/binjest $PATHna Raspbian i można zrobić to samo lub skopiować to, co chcesz, gdzie kiedykolwiek. Krytyczne jest to, że /opt/vc/liblinker znajduje biblioteki w tych bibliotekach . Jeśli kopiujesz /opt/vcbezpośrednio do pi, jako root:

echo "/opt/vc/lib" > /etc/ld.so.conf.d/rpi.conf
ldconfig

W przeciwnym razie zawartość /opt/vc/binnie będzie działać. Dostępne są również biblioteki openGL ES do przyspieszania sprzętowego na GPU.

Złotowłosa
źródło
Fajnie :) ale dzięki bitowi „wyciągnij wtyczkę” jest to również dobry sposób na zepsucie kart SD ...
Wilf
@Wilf: W tym kontekście jest w porządku; nic się nie zmieniło na pierwszej partycji (chyba że przejdziesz przez raspi-config), a druga partycja nie ma znaczenia, ponieważ nigdy nie będzie ponownie używana.
złotowłosa
2
zamiast zmieniać aktualizację rpi, ponieważ aktualizuje się, nadpisując zmiany, które możesz nazwać i nadać jej nową ścieżkę ROOT_PATH=/ BOOT_PATH=/boot/rpi rpi-updateBTW, musisz przekazać obie ścieżki, inaczej nie będzie działać, więc ścieżka root powinna być / jak zwykle, ale boor ścieżka jest tym, co wybrałeś dla swojego rpi-boot
Fahad Alduraibi
5

Możesz zainstalować „Fedora 21 REMIX dla Raspbery Pi 2B”

Instrukcje tutaj:

http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=51&t=101027

Obrazy tutaj:

http://www.digitaldreamtime.co.uk/images/Fidora/21/

pmca
źródło
2
Dziękujemy za przesłanie pierwszej odpowiedzi. Chciałbym jednak podkreślić, że odpowiedzi powinny zawierać więcej niż tylko linki do innych stron. Linki mają tendencję do umierania i powodują, że odpowiedzi stają się bezużyteczne. Proszę jeszcze raz wypłukać swoją odpowiedź.
Jacobm001
+1 I bardzo mile widziane; W tym przypadku nie zgadzam się z Jacobm001, o ile nie ma potrzeby dalszego wyjaśniania. Pozostawiam jednak moją odpowiedź jako przyjętą z tego powodu, że dodałem ją na samą górę.
złotowłosa
Wygląda na to, że link do pobierania obrazu nie działa, ale ten działa: fedberry.agrez.net
trip0d199,
3

Ponieważ odpowiedź na to pytanie, dla niektórych modeli Rasberry Pi została wydana wersja Fedory 25 w nowym stanie:

Obecnie obsługujemy tylko Raspberry Pi Model B w wersjach 2 i 3.

Pamiętaj, że obsługa jest „bardzo nowa”:

Obsługa Raspberry Pi jest teraz obsługiwana w Fedorze 25 Beta i nowszych. Obsługa ostatecznej wersji Fedory 25 jest wciąż bardzo nowa, dlatego prosimy o zgłaszanie problemów na listę mailingową ARM lub kanał IRC

Źródło: https://fedoraproject.org/wiki/Raspberry_Pi

FedoraFan
źródło
To sprawia, że ​​jest trochę łatwiej. Dla zainteresowanych większość problemów wymienionych na tej stronie (brak kamery, brak dźwięku itp.) Wynika z jądra, którego używają, ale powinno być dobrze, używając zamiast tego jednego z repozytoriów oprogramowania Foundation (nie zapomnij też o modułach ...).
złotowłosy
1

Fedberry jest warte obejrzenia. Opiera się na Fedorze 23. Dostarczają obrazy do pobrania . Duży (do pobrania około 720 MB) wyodrębnia obraz dysku o pojemności 4,6 GB, w tym XFCE.

W systemie Windows udało mi się zdekompresować nietypowe .xzrozszerzenie za pomocą 7Zip . Następnie zapisałem go na karcie SD za pomocą Win32DiskImager, tak jak zrobiłbym to dla Raspbian. Ponieważ wyodrębniony plik nie ma wymaganego .imgrozszerzenia, musisz *go otworzyć w oknie dialogowym otwierania pliku, aby go znaleźć.

Podobnie jak Raspbian, zmieni rozmiar dysku przy pierwszym uruchomieniu i poprosi o konfigurację po uruchomieniu.

Dekompresowanie za pomocą 7Zip w systemie Windows

Win32DiskImager wybierz Fedberry

Thomas Weller
źródło
0

Wypróbuj remiks Fedory. Obecnie używam Fedberry i działa świetnie. Możesz bezpośrednio wypalić obraz na karcie SD, ale użycie Pinn było dla mnie łatwiejsze.

Auniverse
źródło
Zauważyłem też inny remiks fedory o nazwie pidora, nie wiem, jak to się ma do Fedberry
Auniverse