FreeBSD - najprostszy sposób instalacji na moim RPi?

22

Obsługa Raspberry Pi została połączona z FreeBSD-CURRENT kilka miesięcy temu. Jednak najnowsze instrukcje instalacji nadal wymagają długiego procesu kompilacji całego systemu operacyjnego na innym komputerze w celu utworzenia obrazu instalacyjnego.

Zdaję sobie sprawę, że są na to początkowe dni (a wydajność nie będzie świetna), ale czy jest szybszy sposób na grę z FreeBSD na moim RPi? Czy ktoś opublikował jakieś gotowe obrazy najnowszych wersji?

Ingmar Hupp
źródło
1
Och, to genialne pytanie! Nigdy nie myślałem o zrobieniu tego, ale jestem pewien, że jest to możliwe, ponieważ FreeBSD działa na wielu typach procesorów, tj. Routerach, przełącznikach telefonu itp. Nice +1 (Allan będzie wiedział;))
Piotr Kula
Powyższy plik FreeBSD-Current Image nie uruchamia się. Coś nie tak z MBR / bootloaderem ...
Możliwy duplikat Czy mogę uruchomić FreeBSD na moim Pi? - ponieważ wydaje się, że odpowiedzi znacznie się zmieniły od 2012 r.
Aurora0001

Odpowiedzi:

15

Aktualizować 29.01.2014: To właśnie ogłosił, że ramię / armv6 zdjęcia migawkowe dla Raspberry Pi teraz pchają się do serwerów FTP FreeBSD na cotygodniowym. Możesz pobrać kopię z lokalnego serwera lustrzanego FreeBSD FTP , w /pub/FreeBSD/snapshots/ISO-IMAGES/folderze.

Aktualizacja 2014-01-28: Glen Barber uprzejmie opublikował ten obraz SD najnowszego FreeBSD 10.0-RELEASE , który również poczynił ogromne postępy we wspieraniu sprzętu. Więc po prostu weź to za najprostszy sposób instalacji (oczywiście nadal możesz zbudować własny ).

Aktualizacja 30.10.2012: Zaktualizowano obraz i instrukcje do najnowszego CVS - teraz z rootem na SD

Skonfigurowałem maszynę wirtualną i sam zbudowałem obraz - oto wynik.

Ostrzeżenia

Mimo znacznych postępów, pamiętaj, że są jeszcze wczesne dni i bawisz się kodem przedpremierowym. Nie wprowadzaj tego do produkcji.

Rzeczy, które jeszcze nie działają (w tej konkretnej kasie):

  • Klawiatura USB (przynajmniej moja nie działa, mimo że została rozpoznana - YMMV)
  • U-boot nie wydaje się troszczyć o uEnv.txt, więc lokalizacja root fs jest zapisana na stałe w jądrze
  • Kompilacja ma wiele włączonych opcji debugowania, więc nie poddawaj się testom porównawczym
  • To jest FreeBSD-CURRENT na nowo dodanej platformie - spodziewaj się, że wybuchnie ci w twarz i wypali dziury w dywanie

Obraz FreeBSD dla Raspberry Pi

Jeszcze się nie boisz? Dobra, chwyć mój wstępnie zbudowany obraz:

Rozpakuj to i zapisz na karcie SD (co najmniej 1 GB), a następnie podłącz Raspberry Pi i włącz zasilanie. Bufor ramki działa, więc po kilku sekundach powinieneś zobaczyć przewijające się komunikaty rozruchowe, a jeśli masz podłączony kabel sieciowy, w końcu powinieneś zobaczyć adres przydzielony przez DHCP.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Teraz można ssh w używając logowania korzeń i hasło malina :

FreeBSD 10.0-CURRENT (RPI-Bsc) #10: Tue Oct 30 17:23:44 GMT 2012

Welcome to FreeBSD!

(opcjonalnie) Zbuduj własny

Ponieważ jest to AKTUALNE , do czasu, gdy to przeczytasz, z pewnością będzie nieaktualne. Jeśli więc chcesz mieć najnowszą wersję, możesz zrobić to, co zrobiłem i zbudować. Aby to zrobić, musisz postępować zgodnie z FreeBSD-CURRENT , pobrać mój skrypt kompilacji i konfigurację jądra RPS-Bsc (wchodzi w /usr/src/sys/arm/conf/) i uruchomić go. W zależności od urządzenia może to potrwać kilka godzin.

Powodzenia i dzięki miłym ludziom tworzącym FreeBSD .

Ingmar Hupp
źródło
Odmowa dostępu do obrazu i konfiguracji jądra. Czy istnieje dla nich alternatywne źródło?
Craig,
@Craig: Naprawiono linki, powinno działać teraz.
Ingmar Hupp
Czy można zmienić rozmiar obrazu po zapisaniu go na karcie SD?
Giorgio
4

Wiele poprawiło się w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie (początek 2018 r.) Proces jest bardzo łatwy. Dostępne są gotowe obrazy dla większości (wszystkich) płyt, a proces instalacji jest dość łatwy do śledzenia. Zasadniczo ty:

  1. Pobierz obraz karty SD ( dostępne są zarówno STABILNE, jak i AKTUALNE , na płytach w wersji 3 poszukaj 64-bitowej wersji AKTUALNEJ ) szczegóły tego, co działa na wiki .
  2. Zdekompresuj obraz ( xz --decompress ...).
  3. Następnie ddobraz na pustej karcie SD lub microSD ( dd if=<FreeBSD image file> of=/dev/<SD card mount> bs=1M) - zajmie to chwilę, control-Tpozwoli „obserwować pulę”.
  4. Zainstaluj kartę i włącz zasilanie, aby uruchomić komputer.

Gdy Pi jest już uruchomione, zaloguj się - ssh, klawiatura i wyświetlacz lub szeregowo wszystkie prace (w przypadku poświadczeń użyj freebsd/freebsdssh lub możesz zalogować się przy użyciu root / root, jeśli jesteś lokalny) i baw się dobrze.

Możesz znaleźć więcej informacji na Wiki FreeBSD i przyjemne spacery tu i tutaj - uważaj jednak, najwyraźniej obrazy były budowane z domyślnym ustawieniem logowania na freebsd / freebsd i co najmniej jednym „renomowanym” źródłem (pierwsze przejście I link do) nadal twierdzą, że są to domyślne poświadczenia.

dlu
źródło