Czy nadal potrzebuję aktualizacji rpi, jeśli korzystam z najnowszej wersji Raspbian?

66

Mam 512 MB Pi. Próbuję się upewnić, że czerpię z tego jak najwięcej. Właśnie pobrałem najnowszą wersję Raspbian i zainstalowałem ją na Pi. Czy potrzebuję także aktualizacji rpi ? Czy aktualizacja rpi jest przeznaczona do aktualizacji z jednej wersji Raspbian do następnej?

Szufelka
źródło
2
To stare pytanie i od 2017 r. Większość użytkowników rpi-updatenie ma już potrzeby uruchamiania . Aktualizacje jądra są teraz dołączone , ale nie było, kiedy zadawano to pytanie. Jeśli korzystasz ze specjalnego sprzętu lub chcesz mieć najnowsze jądro i moduły (i rozumiesz / akceptujesz ryzyko związane ze stabilnością), możesz nadal korzystać z aktualizacji rpi. sudo apt upgrade
scruss
Od sierpnia 2017 r. Dostępna jest najnowsza wersja Stretch. Oto instrukcje instalacji: raspberrypi.stackexchange.com/questions/71462/...
SDsolar

Odpowiedzi:

84

„W normalnych okolicznościach NIGDY nie trzeba uruchamiać aktualizacji rpi, ponieważ zawsze prowadzi to do najnowocześniejszego oprogramowania układowego i jądra, a ponieważ może to być wersja testowa, nie można uruchomić RPi”. https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?p=916911#p916911 Nawet dokumentacja aktualizacji rpi teraz ostrzega: „Nawet na Raspbian powinieneś używać tego tylko z uzasadnionego powodu. Dzięki temu uzyskasz najnowszą przewagę kernel / firmware. ” sudo apt-get update; sudo apt-get install --reinstall raspberrypi-bootloader raspberrypi-kernel przywróci go do najnowszego obsługiwanego jądra / kodu rozruchowego.

Myślę, że łączysz dwie różne operacje.

  • rpi-updateto narzędzie do aktualizacji oprogramowania wewnętrznego dla Raspberry Pi. Firmware to niewielki pakiet kodu, który zwykle znajduje się na specjalnym układzie komputera, który pomaga oprogramowaniu wiedzieć, jak rozmawiać ze sprzętem. Jednak w przypadku Raspberry Pi oprogramowanie układowe będzie działać na pierwszej partycji karty SD.

  • Raspbian to system operacyjny lub podstawowe oprogramowanie dla Raspberry Pi . Oprogramowanie (w tym system operacyjny) żyje na drugiej partycji karty SD i to wszystko wykonuje się podczas korzystania z urządzenia.

Oba wymagają aktualizacji niezależnie. Dla wygody rpi-updatenarzędzie jest zawarte w dystrybucji Raspbian dla systemu Linux, ponieważ jest to przydatne narzędzie programowe, które zarządza oprogramowaniem układowym twojego Pi. Powinieneś go uruchamiać okresowo, aby upewnić się, że twoje urządzenia mają najnowsze oprogramowanie. Osobno musisz aktualizować swoje oprogramowanie przy użyciu standardowych narzędzi do zarządzania oprogramowaniem Debian, takich jak sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade.

Każda z tych funkcji jest osobna, a aktualizacja jednej nie spowoduje aktualizacji drugiej. Uaktualnienie dystrybucji do najnowszych pakietów oprogramowania może spowodować, że otrzymasz nową wersję rpi-update, ale jeśli nie uruchomisz RUN, rpi-updatetwoje oprogramowanie nie zostanie zaktualizowane.

Ponieważ miejsce przechowywania oprogramowania układowego jest w rzeczywistości flashowane na pierwszej partycji karty SD (coś w rodzaju BIOS-u), nie będziesz musiał uruchamiać tego na każdym urządzeniu. Po załadowaniu nowej wersji oprogramowania lub oprogramowania układowego na kartę SD, każde urządzenie, do którego podłączysz tę kartę, będzie działało w tej wersji.

Caleb
źródło
1
dzięki za świetną odpowiedź. Więc dla każdego fizycznego Pi, który mam, muszę biec rpi-update. Nie wystarczy uruchomić rpi-updatena jednej karcie SD i sprawić, by działała wszędzie tam, gdzie jest podłączona. rpi-updateJest zależna od karty fizycznej, a nie od karty SD. Czy to jest poprawne? Po drugie, jestem ciekawy, co robi zaktualizowane oprogramowanie? Czy to jest bardziej stabilne? Czy to jest szybsze? Czy pomaga w obsłudze architektury 512 MB?
Scoop
@Scoop: Zredagowałem swoją odpowiedź, aby odpowiedzieć na inne pytania. To, co faktycznie zawierają aktualizacje oprogramowania układowego, stanowiłoby pytanie, na które powinien odpowiedzieć dziennik zmian dla danej aktualizacji wersji i jest poza zakresem oryginalnego pytania. Jeśli chcesz, możesz zastanowić się nad zapytaniem kolejnego.
Caleb
2
Cześć Caleb. Mówisz, że rpi-updateto część raspbian, ale nie mogę go znaleźć na moim RPI (nawet z locatelub apt-cache search). Czy uważasz, że to normalne?
Cerber
4
Według raspberrypi.org apt-get upgrade zaktualizuje jądro i oprogramowanie układowe, choć być może nie do najnowszego.
Złotowłosa
1
Jak stwierdzono poniżej , nie jest to już prawdą. Rzeczy, które zapewnia rpi-update, są teraz zawarte w pakiecie raspberrypi-bootloader.
Tim Dorr
21

Repozytorium pakietów raspbian zawiera raspberrypi-bootloaderpakiet zawierający oprogramowanie układowe, jądro i moduły jądra, które można rpi-updatepobrać. Wersja nie jest najnowsza, ale pliki powinny być w porządku i stabilne. Teraz pokazuje wersję 20130902, więc ma około 2 miesięcy. Pakiet jest instalowany domyślnie i jest aktualizowany, gdy nowa wersja pojawi się w repozytorium.

Więc zasadniczo nie potrzebujesz, rpi-updatejeśli nie chcesz najnowocześniejszego oprogramowania i jądra, po prostu trzymaj się apt-get- sam zaktualizuje jądro, oprogramowanie i moduły. Właściwie w ogóle nie mogę znaleźć rpi-updatena moim Pi.

Osman-pasha
źródło
Oto zaktualizowany adres URL, jeśli jesteś teraz na Jessie: archive.raspberrypi.org/debian/dists/jessie/main/binary-armhf/…
Tim Dorr
9

Tymczasem jądro jest częścią raspberrypi-kernelpakietu w Raspbian.

Więc rpi-updatenie jest już potrzebne do aktualizacji jądra.

Pakiet zawiera dwa jądra, co oznacza, że ​​działa na każdej wersji sprzętowej Pi (ARMv6, ARMv7 i ARMv8

Wystarczy użyć tego fantazyjnego jedno-liniowca, aby aktualizować swoje Pi:

apt-get update && apt-get dist-upgrade && apt-get clean

Jeśli martwisz się niepotrzebnymi rzeczami, dodaj to:

apt-get autoremove --purge && apt-get remove `deborphan` --purge
yglodt
źródło
7

Odpowiedź oznaczona jako poprawna jest w rzeczywistości nieaktualna i problematyczna: rpi-update zaktualizuje oprogramowanie do najnowszej opublikowanej wersji, którą należy uznać za „niestabilną”. Więc przestrzegając podanego przepisu, możesz skończyć z niestabilnym systemem (przydarzyło mi się to;)).

Panca
źródło
2

Aktualizacja RPI służy do aktualizacji Raspberry Pi do najnowszej wersji. Naprawdę nie potrzebujesz go, ale dobrym pomysłem jest aktualizowanie Raspberry Pi. Więc równie dobrze możesz zainstalować aktualizację rpi.

Również, jeśli tak naprawdę nie potrzebujesz Raspberry Pi w najnowszych najnowocześniejszych aktualizacjach. Zamiast tego użyj następującego polecenia. Spowoduje to zaktualizowanie wszystkich zainstalowanych pakietów do ich bieżącej stabilnej wersji

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Vincent P.
źródło
faktycznie zaktualizuje również oprogramowanie wewnętrzne (wersja nie będzie najnowsza, ale stabilna)
Osman-pasha
2

Jeśli spojrzysz na swoją kartę SD po flashowaniu jej najnowszą wersją Raspbian, zobaczysz 2 partycje na karcie SD. Pierwszy to miejsce, w którym przechowywane jest oprogramowanie układowe, a drugi to miejsce, w którym przechowywany jest system operacyjny (Raspbian) i pliki.

Dlatego jeśli oprogramowanie układowe na karcie SD (pierwsza partycja) jest aktualne, na każdym Raspberry Pi używającym tej karty SD będzie działać najnowsza wersja oprogramowania układowego.

Możesz nawet zaktualizować oprogramowanie na karcie SD, aktualizując pliki na pierwszej partycji na przykład na komputerze z systemem Windows. (Patrz: 3.2 Pobierz najnowszą wersję oprogramowania układowego )

Jeśli zespół Raspbian korzysta z najnowszego oprogramowania w swojej dystrybucji, to jest inne pytanie. Moim zdaniem, aby upewnić się, że używasz najnowszego oprogramowania układowego na swoim Raspi, nadal korzystałbym z narzędzia rpi-update z dowolną wybraną dystrybucją systemu operacyjnego.

Krótko mówiąc, powiedziałbym następującą frazę: Zaktualizuj kartę, uruchamiaj wszędzie.

Ivo Rocha
źródło