Czy są dostępne systemy operacyjne inne niż Linux?

35

Niektóre odmiany Linuksa są de facto standardem dla Raspberry Pi. Istnieją jednak mniejsze, mniej znane systemy operacyjne, a niektóre wydają się odpowiednie dla tak małego urządzenia.

Czy istnieją inne systemy operacyjne, które są kompatybilne z Raspberry Pi?

RLH
źródło
2
Byłbym bardzo zainteresowany, gdyby możliwe było uruchomienie MicroC / OS-II , dla niektórych wbudowanych systemów czasu rzeczywistego.
Przełom

Odpowiedzi:

25

RISCOS jest w toku i dostępna jest teraz QT. Niektórzy programiści bez systemu operacyjnego również pracują nad systemem operacyjnym od zera, ale są one bardziej przeznaczone do zabawy i badań niż do pełnej wersji systemu operacyjnego.

Nick McCloud
źródło
6
System operacyjny Bare Metal brzmi jak zabawa. Chcesz udostępnić linki?
Damian Powell,
@Nick McCloud: Podaj kilka dodatkowych linków, a otrzymasz znak odpowiedzi!
RLH
6

Jak wspomniano wcześniej, RISCOS jest obecnie prawdopodobnie w najbardziej zaawansowanym stanie. Możesz również przeczytać o tym, jak FreeBSD działa na RPi tutaj . Niektóre osoby pracują nad własnymi systemami operacyjnymi typu bare metal, ale są to głównie projekty hobbystyczne, oto przykład. Istnieją pewne problemy techniczne z uzyskaniem różnych systemów operacyjnych na Rpi, głównie z powodu braku publicznie dostępnej dokumentacji niektórych urządzeń peryferyjnych, zwłaszcza USB (o której wiadomo, że ma wiele problemów nawet w Linuksie).

Krzysztof Adamski
źródło
Na Amidze wiele gier skutecznie przejmowałoby maszynę, gdy były uruchamiane i działały, ale potem przywracały kontrolę nad systemem operacyjnym, gdy były gotowe. Czy sądzisz, że istniałby jakiś praktyczny sposób dla programu z uprawnieniami administratora w Raspian?
supercat
@ supercat: O ile wiem, nie jest to możliwe w Linuksie. Dzisiejszy sprzęt jest znacznie inny niż w erze Amigi i jego duża część nie byłaby w stanie działać poprawnie, jeśli wyłączysz system operacyjny. Nawet na Amidze (przynajmniej tak to pamiętam) wyłączanie wielozadaniowości odbywało się głównie w grach, których tak naprawdę nie można było opuścić, a po zakończeniu gry uruchomiłbyś ponownie cały system. W rzeczywistości restart Amigi był czymś, co robiłeś regularnie. Projektowanie systemów uniksowych jest po prostu inne i bardziej skomplikowane niż w przypadku Amigi.
Krzysztof Adamski,
Mój przyjaciel był programistą Amigi w tamtych czasach i był bardzo szczęśliwy, gdy dowiedział się, jak napisać grę, która mogłaby szybko przywrócić system operacyjny do stanu sprzed uruchomienia gry. Wiem, że sterowniki urządzeń nie działałyby, gdyby nie zostały ponownie zaimplementowane na czystym metalu, ale możliwość użycia tej samej maszyny do programowania i testowania może być przydatna. Ale jeśli Raspian tego nie popiera, takie jest życie. Zastanawiam się, jaki rozwój byłby możliwy w ramach szybkiego uruchamiania RiscOS?
supercat
@supercat: O ile pamiętasz, nie było operacji „przywracania” na Amiga, możesz tylko włączyć / wyłączyć „wielozadaniowość”. Oznacza to, że w niektórych przypadkach nie można było wrócić do działającego systemu po zepsuciu niektórych rzeczy. I nie chodzi tylko o ponowne wdrażanie sterowników - niektóre urządzenia oczekują dziś, że host będzie zawsze działał (reaguj / generuj przerwania, bufory odczytu itp.).
Krzysztof Adamski,
4

Haiku, system operacyjny, którego projekt został zainspirowany BeOS, ma wyjątkowo wczesny port dostępny dla Pi. Przeczytaj tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Toralf Westström
źródło
1

Istnieje również port Firefox OS .

Zostało również zgłoszone na oficjalnej stronie malin http://www.raspberrypi.org/archives/1787

Aktualizacja z września 2016 r .:

Powyższy link jest zepsuty (strona z fundamentem Raspberry nadal działa). Obecnie, we wrześniu 2016 r. Portowanie Firefox OS na malinie wydaje się być zablokowane.

Firefox Os przekazał pałeczkę B2G, a prace rozwojowe wydają mi się nieco wstrzymane .

Eineki
źródło
Linki są zepsute, nawet link na oficjalnej stronie.
Thomas Weller
@ThomasWeller Obecny stan wiedzy o Firefox OS (obecnie B2G) został opisany tutaj: gioyik.com/p/raspberrypi-final-state , dzięki za wskazanie zepsutego linku
Eineki 19.09.16