Jak poznać napięcie wejściowe na Raspbian?

13

Mam bezobsługową malinę z zasilaczem do wielu urządzeń. Malina ostatnio się restartuje i myślę, że może to być spowodowane zbyt niskim napięciem. Czy można sprawdzić napięcie wejściowe oprogramowania? Widziałem kilka projektów, ale używałem sprzętu i dla mnie jest to trudny dostęp do malin. Jeśli xmbc lub osmc pokazały kwadrat tęczy z wykrywaniem pod napięciem, myślę, że modyfikacja sprzętu nie jest konieczna. W jaki sposób xbmc wykrywa pod napięciem?

Z góry dziękuję

crossmax
źródło

Odpowiedzi:

5

Ta odpowiedź jest poprawna dla modeli Pi dostępnych w danym momencie. Pi3 i Pi3B + (i prawdopodobnie Pi Zero W) NIE używają pin35 do wskazania mocy.

Jak stwierdził @joan, GPIO 35 jest podłączony do zasilania. To wszystko z 40-pinowym nagłówkiem (oprócz Zero - który tak naprawdę nie ma nagłówka ani AFAIK monitor mocy).

pin@p35 { function = "input";  termination = "no_pulling"; polarity = "active_low"; }; // Power low
Milliways
źródło
Dzięki @Milliways. Dodałem tę linię do pliku config.txt i uruchomiłem ją ponownie, ale nadal czytam wartość 0 w pinie 35 i testuję konfigurację tego pinu na OUT i IN, ale zawsze otrzymałem ten sam wynik, wartość 0 (pod napięciem)
crossmax
Nie było to zamierzone. Jest już w dt-blob.dts(domyślnie ładowany przez jądro). Zawarłem to jako dokumentację normalnego ustawienia. Może być możliwa zmiana ustawień pinezki, ale nie jest to zalecane. Ten pin jest podłączony do układu, który monitoruje napięcie zasilania i czerwoną diodę LED zasilania. Jest tu późno w nocy i mój mózg jest zmęczony, ale napięcie powinno być wysokie, jeśli dioda LED zasilania świeci, ale „active_low” powinien dać odczyt 0.
Milliways
7

W przypadku Pis z 40-pinowym złączem rozszerzeń GPIO 35 jest podłączony do systemu monitorowania zasilania 5 V (jest to również GPIO używany do sterowania diodą LED zasilania na płytkach z zamontowaną diodą LED zasilania).

Odczyta wysoki (1), jeśli zasilanie jest większe niż 4,65 V, a niski (0) w przeciwnym razie.

Zobacz post na forum rasberrypi.org .

joan
źródło
1
@agold Edytowana odpowiedź.
joan
1
@crossmax Nie należy zmieniać trybu GPIO. Powinieneś po prostu przeczytać poziom. Jeśli ustawisz WYJŚCIE, sam ustawiasz poziom. W moim Pisem tryb GPIO 35 to INPUT.
joan
1
Pobierz i zainstaluj moją bibliotekę pigpio . Po instalacji wpisz, sudo pigpioda następnie wpisz pigs r 35.
joan
1
Nie potrafię tego wyjaśnić, przypuszczam, że mogłeś pomylić „system” ze swoimi wcześniejszymi eksperymentami. pigpio omija „system”. Czy zrestartowałeś się?
joan
1
Niestety nie jest to już obsługiwane w Rpi 3 - patrz github.com/raspberrypi/linux/issues/1332
ndemou
2

W malinowym pi

vcgencmd measure_volts core

Pokazuje napięcie podłączone do rdzenia Raspi. Jeśli źródło nie jest zapisane, spowoduje to awarię systemu.

Więcej dokumentacji na ten temat znajduje się na stronie http://elinux.org/RPI_vcgencmd_usage .

Jeśli nie możesz użyć programu vcgencmd, napisałem kilka uwag na temat jego działania. Cały ranek próbowałem naprawić kopalnię, ponieważ nie było to możliwe w mojej ostatniej instalacji

Jesus Cepeda
źródło
1
Napięcie rdzenia pochodzi z regulatora napięcia i nie powie Ci wiele o zasilaniu 5 V. Sądzę, że Pi zresetuje się, zanim wykryjesz znaczącą różnicę.
joan
Przepraszam za moje zamieszanie, ale w podkręcaniu napięcie cały czas utrzymuje się na tym samym poziomie?
Jesus Cepeda
Właśnie uruchomiłem to na Pi Zero i uzyskałem 1,3500 V, jak to się ma do napięcia wejściowego 5 V?
Steve Robillard
1
Napięcie przypisane do rdzenia procesora nie jest takie samo jak 5 V z dochodu. Procesor ma własne napięcie i musi być stabilny
Jesus Cepeda
0

dobry zasilacz ma kluczowe znaczenie dla najwyższej wydajności. Podobnie jak w moim przypadku, często problem dotyczy kabla zasilającego (USB do Micro USB). Otrzymywałem ostrzeżenie o niskim napięciu, a moje Pi działało tylko przy 600 MHz. Odłączyłem kabel od zasilacza i podłączyłem go do portu USB w moim komputerze i uzyskałem te same wyniki. To powiedziało mi, że moim problemem był bardziej niż prawdopodobnie kabel. Zmieniłem kabel i moje ostrzeżenie o niskim napięciu zniknęło, a moje Pi działało przy 1200 MHz. Problem rozwiązany!

Marpy
źródło
2
Dzień dobry! Twój post zebrał do tej pory dwie flagi użytkownika i chociaż nie zgadzam się z przyczyną flagi („brak odpowiedzi”), warto zauważyć, że twoja odpowiedź w ogóle nie dotyczy pytania. Nie zastanawiałbym się więc, czy zbiera on niektóre opinie negatywne, ponieważ użytkownicy mogą uznać to za „nieużyteczne” przynajmniej w odniesieniu do tego pytania.
Ghanima
1
Oryginalny plakat podejrzewa problem z niskim napięciem i szuka sposobu, aby spróbować zmierzyć go pod kątem oprogramowania, aby to potwierdzić. myślałem, że czasami może być trudno potwierdzić problem, ale jeśli go wyeliminujesz, może to być równie dobre. W związku z tym opublikowałem na podstawie mojego doświadczenia z problemami z zasilaniem i mojego rozwiązania.
Marpy,