Kiedy urządzenie mówi, że jest „kompatybilne z Linuxem”, czy to znaczy, że jest kompatybilne z Raspbian?

12

Jestem w trakcie zamawiania klucza Wi-Fi USB dla mojego Raspberry Pi. Mam na nim zainstalowany Raspbian (użyłem NOOBS), a moje pytanie brzmi: jeśli specyfikacja klucza Wi-Fi mówi, że jest on kompatybilny z Linuksem, to czy jest również kompatybilny z Raspbian (Raspberry pi)?

Sandi
źródło
1
Zwróć uwagę, że w odpowiedziach poniżej rozróżnia się urządzenia, które są kompatybilne, ponieważ ich sterowniki już istnieją w systemie i są dostępne do użytku (większość adapterów Wi-Fi) i rzeczy wymagające specjalnych pobrań. Unikaj tego drugiego.
Złotowłosa

Odpowiedzi:

16

Raspbian to Debian Linux. Jeśli klucz USB WiFi twierdzi, że jest obsługiwany w obecnych jądrach Linuksa, powinno być dobrze. Ale jeśli zawiera sterownik Linuksa, możesz mieć kłopoty.

Powodem tego jest to, że dostawcy dostarczający sterowniki dla Linuksa często robią to z nieprzezroczystymi binarnymi obiektami blob skompilowanymi dla procesorów x86. Wszystkie karty Pi są oparte na procesorach ARM, więc binarny obiekt blob skierowany na x86 nie będzie działał.

Korzystam z tego adaptera Wi-Fi Kootek na moim 2B i działało to bez problemu.

ObscureRobot
źródło
7
Innym ważnym problemem ze sterownikami kompilowanymi przez dostawców jest to, że nawet jeśli mają wersję ARM, nie aktualizują ich, a sterowniki muszą pasować do używanej wersji jądra. Ogólnie rzecz biorąc, unikaj sterowników spoza drzewa (wszystko, co musisz pobrać), chyba że jesteś wystarczająco biegły, aby sprawdzić, czy można je zbudować i / lub zainstalować przed faktycznym posiadaniem urządzenia.
Złotowłosa
Szczerze mówiąc, jeśli chcesz zadać pytanie o kompatybilność, trzymałbym się modułu WiFi Official Foundation Foundation Pi lub modułu WiFi On Board na RPi3.
Aron
@Aron Uważam, że twoje podejście jest trochę dziwne w odniesieniu do bardzo taniego komputera edukacyjnego. Nie jest trudno nauczyć się, jak ustalić, czy sprzęt będzie działał z określonym jądrem Linuksa. Oficjalny klucz kosztuje prawie tyle samo, co samo Pi, więc rozumiem, dlaczego ludzie świadomi budżetu mogą szukać alternatywy.
ObscureRobot
@ObscureRobot To prawda. Ale jeśli pytasz tutaj, oznacza to, że nie udało Ci się w Google. Istnieje piękna wiki, która zawiera listę wszystkich modułów WiFi, o których wiadomo, że działają .... Wiem o tym ... ale jeśli nie możesz tego znaleźć, radzę zdobyć RPi3.
Aron
1

Myślę, że próbujesz ustalić, czy urządzenie USB jest zgodne z twoim stosem: chipset (ARM) + OS (Debian). W takim przypadku chodzi o to, czy dla stosu dostępny jest sterownik urządzenia.

Zwykle sprzęt jest domyślny / zakłada się, że jest to sprzęt komputerowy (procesor Intel / AMD). Jeśli kupujesz adapter Wi-Fi USB do swojego interfejsu rPi, trzymaj się tego, czego używają inni na forach lub w urządzeniu Google, aby sprawdzić, czy inni używają go z interfejsem rPi.

gatorback
źródło
-1

Tak to jest! Raspbian jest Debianem i dość starym - zbyt wiele programów jest znacznie dalej w wersjach niż w repozytoriach Raspbian. Zatem jedynym potencjalnym problemem, jaki możesz wystąpić, jest dodanie sterownika do jądra głównego: AFAIK Raspbian wciąż w linii 4.1, ale obecnie główna wersja ma 4.6

Alexey Vesnin
źródło
1
Ta odpowiedź jest niepełna - co zrobić, jeśli jesteś zależny od dostarczonego przez dostawcę sterownika binarnego? Jest bardzo mało prawdopodobne, że dostarczyli wersję skompilowaną z ARM.
JBentley
@JBentley następnie podłącz klucz USB do KVM i użyj go do uruchomienia x86 na ARM. O ile wiem, to już działa
Alexey Vesnin