Zmierz zużycie energii RPi3 bez zewnętrznego sprzętu

16

Zasilam RPi3 za pomocą banku mocy dla smartfonów i chciałbym sprawdzić, ile mocy Pi pobiera z niego podczas mojego projektu.

Nie mam żadnego specjalnego sprzętu do pomiaru mocy. Czy jest jakiś sposób zmierzenia (lub przynajmniej oszacowania), ile mocy jest obecnie pobierane z banku mocy?

eden881
źródło
1
Możesz kupić wbudowane
pjc50 26.04.16

Odpowiedzi:

20

Pi nie ma wbudowanych czujników prądu ani napięcia, które mogłyby być wykorzystane do monitorowania własnego poboru prądu lub zasilania z akumulatora. Będziesz musiał wyśledzić multimetr lub inne urządzenie pomiarowe ( ten typ rzeczy jest bardzo powszechny), aby śledzić zużycie energii.

goobering
źródło
Dla stabilności zamiast średniego zużycia energii (tj. Jak długo wytrzyma bateria) dobrze byłoby wziąć pod uwagę również szczytowe zużycie energii. Obwody cyfrowe mają tendencję do zużywania dużej ilości energii w krótkich impulsach, a jeśli twoje źródło zasilania nie może tego znieść, a napięcie spada zbyt mocno, możesz skończyć z niestabilnym systemem. Pomiar szczytów wymaga bardziej skomplikowanych narzędzi, ale jestem pewien, że ktoś już to zbadał i można je znaleźć w Internecie.
Matti Virkkunen
Dodanie tej opcji widoczności - chociaż powiązany element wydaje się tańszy, jeśli chcesz mieć narzędzie o szerszym zastosowaniu, możesz uzyskać watomierz (taki jak Kill A Watt, amazon.com/P3-P4400-Elektryczność -Usage-Monitor / dp / B00009MDBU ). Podłączasz go między ładowarką USB / powerbankiem a gniazdkiem. Ma szerszy przypadek użycia, ponieważ można zmierzyć dowolne urządzenie, które podłącza się do gniazdka (a nie tylko USB), za nieco więcej pieniędzy.
Jake
17

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Podczas pracy na biegu jałowym Pi 3 zużywa około 220 mA. Pod obciążeniem wiadomo, że dochodzi do 1 A, a przy podłączonych urządzeniach USB może osiągnąć 2,5 A. Nie ma na pokładzie czujnika prądu, więc jest to tylko narzędzie do dobrego oszacowania.

Patrick Cook
źródło
1
Nie jestem pewien, dlaczego otrzymałeś ocenę negatywną ... Może dlatego, że odpowiedź nie zawierała wyraźnego stwierdzenia, że ​​nie można dokonać pomiaru bez dodatkowego wyposażenia? +1 za dobre odniesienie do części dotyczącej szacowania pytania.
Jacobm001