Dlaczego niektóre rezystory nie są zapełniane na urządzeniu?

11

Właśnie przyjrzałem się mojej płytce i kilka oporników ma podkładki, ale tak naprawdę nie są przylutowane. Wygląda na to, że R4, 5, 7 i 10 przy nagłówku GPIO są nieobecne, a także 36 i 37 po drugiej stronie przez USB. Czy ktoś wie, co się z nimi stało? Czy zostały usunięte podczas testowania CE?

teraquendya
źródło

Odpowiedzi:

12

W odniesieniu do R4, R5, R7 i R10

Chodziło o to, aby użyć ich do identyfikacji wersji płyty, i jako taka będzie brakować lub będzie obecna w zależności od płyty.

Cytat Gert Van Loo, bezprawnie skradziony z oficjalnego forum tutaj

Pierwotnie był pomysł, aby użyć ich do rewizji płyty (np. A / B), ale zostałem poinformowany, że w tej chwili nie ma planów użycia tych pinów w kompilacjach oprogramowania. Jeśli w przyszłości wymagany będzie numer wersji płyty, najprawdopodobniej zostanie zaprogramowany wewnątrz BCM2835 obok adresu MAC. Z pewnością obecne wersje (tylko płyty B) nie używają tych pinów

Ponadto ten obraz pokazuje, w jaki sposób pady mogą umożliwić dostęp do dodatkowych pinów GPIO z SoC, obecnie niedostępnych. Uwaga: Rezystory, o których mowa, są oznaczone jako NF (niedopasowane) wprowadź opis zdjęcia tutaj

Uszy psa
źródło
1
Co za strata 4 pinów GPIO!
Alex Chamberlain,
2
@AlexChamberlain: Takie rzeczy często się zdarzają. Na przykład oryginalny komputer IBM miał kontroler DMA, który mógł wykonywać transfery z pamięci do pamięci, ale styki do tego nie były podłączone.
Skizz
Doskonały. Dziękuję Ci. Czy te piny GPIO są dostępne w oprogramowaniu? Wygląda na to, że pewna ręka może doprowadzić do 3 lub 4 dodatkowych pinów.
teraquendya
@teraquendya - myślę, że jest tam pytanie ... ale prosta odpowiedź brzmi TAK, sprawdź link w mojej odpowiedzi, aby uzyskać informacje.
Dog Ears
6

Zgodnie ze schematami , R10, R36 i R37 pojawiają się tylko na płytkach Modelu A, a nie Modelu B. Jeśli chodzi o to, dlaczego rezystory R4, R5 i R7 nie są zaludnione (i są oznaczone jako takie na schemacie), może być tak, że zostały tam umieszczone do wykorzystania w przyszłości.

Nie widzę żadnych notatek wskazujących, dlaczego te płytki rezystorowe są na płycie, ale są oznaczone, aby nie były wypełniane ani dla modelu A, ani B. Biorąc pod uwagę układ, domyślam się, że te nieznane rezystory są przeznaczone do przyszłych aktualizacji i projektów modeli.

Nie jestem inżynierem elektrykiem, ale wcześniej musiałem wpatrywać się w kilka schematów elektrycznych. Jeśli ktoś rozpozna bardziej szczegółowe informacje, prosimy o komentarz, a ja zaktualizuję swoją odpowiedź.

RLH
źródło
5

Rezystory 4,5,6,7,8,9 i 10 tworzą 4-bitowy klucz konfiguracji dla urządzenia. Jest to dobrze opisane na schemacie, jak wskazał RLH. Przyczyną braku rezystorów R4,5,7 i 10 jest utworzenie liczby 0x1 na 4 pinach konfiguracyjnych Config0-3 podłączonych do tych rezystorów (3 rozwijane i 1 podnoszone) w celu zidentyfikowania płyty jako „Model B Wersja 1.0 „Wierzę, że jest to coś, co będzie używane przez oprogramowanie do identyfikacji wersji / wersji płytki drukowanej.

Wierzę, że 2 inne rezystory R36 i R37 są tam umieszczone dla taniej wersji urządzenia, w której tylko jedno USB będzie oferowane, a IC LAN9512 nie będzie już zapełniony. Po wypełnieniu 2 rezystorów sygnały USB modułu BCM2835 są bezpośrednio podłączone do złącza USB (dolnego lub w przypadku pojedynczego USB, jedynego USB).

Mam nadzieję, że to wyjaśnia twoje pytanie.

FarhadA
źródło
2
Uważam, że rezystory nie są teraz używane do identyfikacji płytki, chociaż taka była pierwotna intencja, i że identyfikator modelu jest ustawiany wraz z adresem MAC podczas produkcji płytek. Spróbuję znaleźć potwierdzenie tego!
Dog Ears