Czy możliwe jest jednoczesne użycie podwójnego pasma (2,4 Ghz i 5 Ghz) Raspberry pi 3 B + do stworzenia AP?

11

Czy możliwe jest jednoczesne utworzenie pojedynczego punktu dostępowego na raspberry pi 3 b +, który wykorzystuje zarówno pasma 2,4 Ghz, jak i 5 Ghz, aby użytkownicy z urządzeniami niskiej klasy mogli połączyć się z pasmem 2,4 Ghz, a użytkownicy z najnowszymi lub zaawansowanymi urządzeniami mogli połączyć się z 5 Zespół Ghz? Jeśli tak, jaki jest hostapd dla tej konfiguracji?

Thoht
źródło

Odpowiedzi:

7

Dokładnie określono, co Raspberry Pi 3B + może zrobić z urządzeniem pokładowym WiFi. Za pomocą polecenia iwmożesz pokazać, jakie kombinacje interfejsów są możliwe. Po prostu wykonaj

$ sudo iw list | grep -A4 "valid interface combinations:"
    valid interface combinations:
       * #{ managed } <= 1, #{ P2P-device } <= 1, #{ P2P-client, P2P-GO } <= 1,
        total <= 3, #channels <= 2
       * #{ managed } <= 1, #{ AP } <= 1, #{ P2P-client } <= 1, #{ P2P-device } <= 1,
        total <= 4, #channels <= 1

Oznacza to, że możliwe są dwie kombinacje. Przy pierwszym połączeniu można jeden setup (<= 1) udało połączenia (stacja aka połączenia klienta) wraz z jednym P2P urządzenia iz kliencie P2P, P2P-GO (właściciel grupa P2P). Są to łącznie 3 interfejsy, które mogą być używane jednocześnie. W tej kombinacji możesz użyć dwóch kanałów # (<= 2), np. Połączenie klienta i klient P2P. Trzeci interfejs będzie miał ten sam kanał co jeden z pozostałych.

Druga kombinacja umożliwia skonfigurowanie jednego (<= 1) zarządzanego połączenia (stacja aka połączenie klienta) razem z jednym punktem dostępowym (punktem dostępu) oraz z jednym klientem P2P i jednym urządzeniem P2P . Są to w sumie 4 interfejsy, które mogą być używane jednocześnie. W tej kombinacji możesz użyć jednego kanału # (<= 1).

I to jest odpowiedź na pytanie: możliwe jest użycie dwóch kanałów na różnych interfejsach (pierwsza kombinacja), ale o ile korzystasz z punktu dostępu, możesz użyć tylko jednego kanału (druga kombinacja).

Nie można mieć punktu dostępu w Raspberry Pi 3B +, który wykorzystuje zarówno pasma 2,4 Ghz, jak i 5 Ghz.

Ingo
źródło
bardzo pouczająca odpowiedź. przegłosowano
AIOT MAKER
2

Wiem, że PO ma prawie rok, ale uznałem, że jest bardzo interesujący i przeprowadziłem badania. Raspberry PI 3B + wykorzystuje Cypress SoC CYW43455 do Wi-Fi i Bluetooth . Specyfikacje SoC są imponujące, ale jak wspomniano wcześniej XTL, ten chipset nie obsługuje prawdziwego jednoczesnego dwuzakresowego (RSDB). Potwierdzono to w tym poście w społeczności programistów Cypress.

Będziesz używał Hostapd (demona punktu dostępu hosta) do zbudowania punktu dostępu, a konkretna komenda używana w Hostapd do skonfigurowania pasma to, hw_modea wartości do użycia to „a, b lub g”, jak wyjaśniono w innej interesującej sieci Linux WIFI strona.

AIOT MAKER
źródło
Dziękujemy za interesujące badania, w szczególności link do społeczności programistów Cypress. Ale ostatni komentarz nie dotyczy Raspberry Pi 3B +. Możesz spojrzeć na moją odpowiedź, którą właśnie podałem.
Ingo
0

Uważam, że układ nie jest w stanie obsłużyć dwóch kanałów jednocześnie. Powinno to być możliwe, jeśli dodasz inne radio, takie jak klucz USB WiFi, który obsługuje inne pasmo i kanał. Skończyłyby się na dwóch urządzeniach sieciowych.

Oczywiście chciałbym, aby udowodniono, że się mylę, ponieważ byłoby miło wspierać oba zespoły.

XTL
źródło