Dlaczego maszyny przemysłowe nazywane są robotami?

12

Definicja robota jest następująca: „Paradygmat robota można opisać relacją między trzema prymitywnymi robotami: zmysłem, planem i działaniem”.

Przykładem mogą być słynne „roboty Kuka”. Robot Kuka jest wstępnie zaprogramowany i wykonuje głównie jedną pętlę w kółko. Niektóre z nich mogą mieć czujniki pomiarowe, ale to wszystko. Nie myślą, nie planują ani nie podejmują decyzji.

Automat do otwierania drzwi, stosowany w budynku, nie jest również robotem, ale zgodnie z definicją paradygmatu robotów jest bardziej robotem niż maszyną Kuka. W rzeczywistości pobierają dane z czujnika, a następnie planują i działają.

Dlaczego więc maszyny Kuka nazywane są robotami?

Mark Booth
źródło

Odpowiedzi:

10

Nie, taka jest definicja „paradygmatu robotów”, który jest w zasadzie klasą paradygmatów do projektowania złożonych robotów.

W tym kontekście definicja „robota” jest następująca:

Robot jest mechanicznym lub wirtualnym sztucznym czynnikiem, zwykle maszyną elektromechaniczną sterowaną przez program komputerowy lub zespół obwodów elektronicznych.

lub

Maszyna zdolna do automatycznego wykonywania złożonej serii czynności.

(„kompleks” jest tu niejednoznaczny)

Ta sekcja Wikipedii potwierdza, że ​​istnieje dwuznaczność:

Chociaż nie ma jednej poprawnej definicji robota, typowy robot będzie miał kilka, a może wszystkie, następujące cechy.

Jest to maszyna elektryczna, która ma pewną zdolność do interakcji z obiektami fizycznymi i może otrzymać elektroniczne programowanie w celu wykonania określonego zadania lub wykonania szeregu zadań lub działań. To może także mieć pewną zdolność do postrzegania i wchłaniać dane o obiektach fizycznych, lub na jej lokalnym środowisku fizycznym lub do przetwarzania danych albo reagować na różne bodźce. Kontrastuje to z prostym urządzeniem mechanicznym, takim jak przekładnia lub prasa hydrauliczna lub jakikolwiek inny przedmiot, który nie ma zdolności przetwarzania i który wykonuje zadania poprzez procesy czysto mechaniczne i ruch.

(moje podkreślenie)

Ostatecznie prawie każde urządzenie mechaniczne o pewnym stopniu złożoności można sklasyfikować jako robot.

Pamiętaj też, że roboty Kuka będą miały niewielką liczbę czujników do precyzyjnego dostrojenia (nawet jeśli bot tylko podnosi przedmiot z piedestału, musi skorygować swoją trajektorię, aby idealnie dopasować się do obiektu)

Manishearth
źródło
Słusznie! Myślę jednak, że definicję należy zaktualizować globalnie. Maszyny nie powinny być nazywane robotami, a robot powinien i może myśleć, planować i działać. Poczekam na zaakceptowanie twojej odpowiedzi. Może jest więcej opinii na ten temat.
@Alex: Nie, to dlatego, że łączysz definicję robota scifi z inną definicją. Powszechnie nieporozumienie, większość ludzi uważa, że ​​wszystkie roboty muszą być inteligentne i wszechstronne. Jest to podobne do nieporozumień dotyczących znaczenia „hakera” (każdy, kto zadziera z kodem, jest mniej więcej hakerem).
Manishearth
Nie zgadzam się. Nie mieszam tego ze scifi. Myślę tylko, że definicja robota powinna zostać zaktualizowana. Powinniśmy rozróżniać maszynę od robota! Maszyna jest wówczas zautomatyzowanym urządzeniem mechanicznym, które nie może myśleć ani planować. Ale robot powinien pomyśleć o planowaniu i działaniu (Zrób coś w prawdziwym życiu.) W każdym razie dziękuję za odpowiedź. :)
@Alex: Nie, mówię, że przybywasz do świata robotów z uprzedzeniami scifi. Nie widzę żadnego dobrego powodu, by aktualizować definicję: s „myśl, planuj, działaj” jest wciąż dość niejasny - w zasadzie chcesz powiedzieć, że robot powinien wykonać pewne obliczenia na podstawie danych wejściowych przed działaniem, prawda? Cóż, prawie wszyscy tak. Tak jak mówiłem, robotów Kuka zrobić wyczuć środowiska. I są złożone. Kolejna sprawa: nie wszystkie boty muszą być autonomiczne. ROV to roboty.
Manishearth
Ponadto wiele słowników podaje dwa odrębne znaczenia robota, przy czym jeden jest rodzajem scifi, a drugi maszynowym. Z tego POV jest to jak powiedzenie „powinniśmy zaktualizować definicję„ łuku ”, aby wykluczyć formalny gest i oznaczać tylko to, z czego wystrzeliwujesz strzały”
Manishearth 23.03.13
3

Problem polega na tym, że nie ma standardowej definicji tego, czym jest robot. Z naszej perspektywy robot powinien być jak „ASIMO Hondy”. Co nie jest prawdą. Jest o wiele bardziej złożony. Roboty mogą być kontrolowane przez ludzi, a nie przez ludzi, każda z tych definicji jest całkowicie akceptowalna.

AceofSpades
źródło
1

Definicja robotjest następująca:

„Maszyna zbudowana do wykonywania skomplikowanych zadań lub grup zadań, zwłaszcza takich, które można zaprogramować” -
Wikisłownik

Tak więc robot jest narzędziem, które można zaprogramować. Robot KUKA pasuje do tej definicji. Ale młota nie można zaprogramować, więc młot nie jest robotem.

drzymala
źródło