Jak zwiększyć rozmiar czcionki terminalu?

19

Mam Raspberry pi B, używając Debiana, właśnie zmontowałem z 3,5-calowym monitorem TFT-LCD przez VGA. Rozmiar tekstu w trybie wiersza poleceń jest zbyt mały, aby go odczytać, dlatego chciałbym zwiększyć jego rozmiar, a jedna metoda mówi „edit /boot/config.txt”. Jednak polecenie ls /bootpokazuje no config.txt- jedynym .txtplikiem jest cmdline.txt.

Inna metoda ref: http://www.raspberrypi-spy.co.uk/2012/11/cheap-miniature-lcd-screen, która mówi, że użycie sudo dpkg-reconfigure console-setupnie wydaje się mieć żadnej różnicy.

Czy zrobiłem coś złego? Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc w posuwaniu się naprzód stąd.

Harry Weston
źródło

Odpowiedzi:

16

Mam też ten problem, kiedy korzystam z mojego ogromnego telewizora. Spróbuj tego:

setfont /usr/share/consolefonts/Lat15-TerminusBold20x10.psf.gz

Aby zobaczyć listę dostępnych czcionek: ls / usr / share / consolefonts /

Liczby na końcu wskazują szerokość i wysokość (choć nie zawsze tak dokładnie!)

Nie mam pojęcia, dlaczego brakuje pliku config.txt. Możesz jednak użyć tego:

https://raw.github.com/Evilpaul/RPi-config/master/config.txt

jako szablon do tworzenia nowego.

Domyślam się, że a) został przypadkowo usunięty lub b) został w jakiś sposób uszkodzony w systemie plików i zniknął. (a jest bardziej prawdopodobne)

recantha
źródło
Dziękuję recantha, które działało bardzo dobrze. Ten problem został rozwiązany dobrze, ale nadal nie rozumiem, dlaczego brakuje pliku config.txt. Patrząc prosto na usta tego konia prezentowego, czcionka jest teraz trochę za duża, więc: czy jest sposób, aby zobaczyć inne dostępne czcionki?
Harry Weston
Zredagowałem mój oryginał, aby odpowiedzieć na dodatkowe pytanie.
recantha
Jak by to było włożone /boot/config.txt? Mój (z OSMC 2016.05-1) nie zawiera żadnej linii wyglądającej tak, a ten artykuł na temat konfiguracji Raspbian config.txt też nie ...
Tobias
5

Za pomocą setfontterminala można ustawić bieżącą czcionkę konsoli na jedną z czcionek znalezionych w /usr/share/consolefonts/. Nie musisz określać pełnej ścieżki ani sufiksu .psf.gz. Po prostu coś takiego:

setfont Lat15-Fixed18

da rade. Możesz bawić się, dopóki nie znajdziesz czcionki, która ci się podoba, a następnie, aby ustawić ją /etc/kbd/configjako systemową i domyślną, możesz ją określić, ponieważ pakiet / usługa kbd bierze się za siebie, aby dopasować czcionkę konsoli podczas uruchamiania.

Na marginesie może się okazać, że musisz utworzyć niestandardowy wpis, /etc/fb.modesaby uzyskać natywną rozdzielczość na małym ekranie, aby wyświetlacz wyglądał ładnie i ostro.

Joseph Santaniello
źródło
Katalog dla każdego, kto korzysta z Centos 7 /lib/kbd/consolefonts.
falsePockets
2

Oto najprostsze rozwiązanie: gdy logujesz się do systemu Linux (lub Unix), plik o nazwie .profilejest wykonywany przez powłokę. Niedawno dostałem 7-calowy monitor LCD o rozdzielczości 1024x600. Przez ostatnie 2 lata komunikowałem się z moim Rpi przez ssh, ale teraz potrzebowałem systemu z małym monitorem. Więc edytowałem .profileplik i dodałem następujący wiersz na końcu :

setfont /usr/share/consolefonts/Uni3-Terminus28x14.pst.gz

Czcionka 14 x 28 pikseli, która działa dla mnie. Istnieje wiele (setki) czcionek. Jeśli lubisz nieco mniejsze, wypróbuj 24x12 lub większe 32x16.

użytkownik33078
źródło
Przypuszczam, że „tryb wiersza poleceń” w OP odnosi się do LXTerminal, ale wziąłem go jako tryb konsoli bez GUI.
bobstro
Jestem całkiem pewien, że tryb konsoli non-gui miał być w porządku. To działa dla mnie; Dołączyłem moją setfontlinię do końca moich osmcużytkowników .profile. Minusem jest to, że podczas logowania nadal mam niewłaściwy rozmiar czcionki; dlatego lepiej byłoby rozwiązać to w systemie niż w ustawieniach użytkownika. Ale to rozwiązanie jest oczywiście lepsze niż nic.
Tobias
1

7 lat później miałem ten sam problem, a rozwiązaniem, które zadziałało dla mnie, była „Metoda 2” z https://www.raspberrypi-spy.co.uk/2014/04/how-to-change-the- rozmiar wiersza polecenia / .

Krótko mówiąc, zrobiłem sudo nano /etc/default/console-setupi zaktualizowałem pola FONTFACEi FONTSIZEdo pożądanego rozmiaru:

FONTFACE="Terminus"
FONTSIZE="16x32"

Następnie zapisałem plik i ponownie uruchomiłem pi.

Zaletą robienia tego w ten sposób jest to, że działa od momentu uruchomienia urządzenia, zamiast uruchamiać się dopiero po zalogowaniu (jak w przypadku odpowiedzi, które używają .profile).

Nawiasem mówiąc, aby dowiedzieć się, jakich wartości użyć dla czcionki i rozmiaru czcionki, zajrzałem do /usr/share/consolefonts/katalogu (jak sugerowano powyżej) i poszedłem stamtąd.

Eric Woodward
źródło
0

Kliknięcie zakładki „edycja” w LXTerminal -> Przejdź do preferencji -> Kliknij zakładkę „Styl” -> Tutaj możesz zmienić czcionkę, rozmiar, kolor i tło

Wykopałem
źródło