Czy różne modele Raspberry Pi mogą współdzielić karty SD?

16

Czy mogę używać karty SD z innego Raspberry Pi (powiedzmy Raspberry Pi 2) w innym modelu Raspberry Pi (powiedzmy Raspberry Pi Zero)?

Uwaga NIE mam na myśli tego samego modelu! Mam na myśli RÓŻNE modele.

Yahya Uddin
źródło
2
Możliwy duplikat migracji dysku między tym samym modelem rPI
Milliways
2
Pytanie to nie jest duplikatem pytania o migrację dysku i dotyczy czegoś całkiem ważnego IMHO.
d3noob
@ d3noob Być może pytanie nie jest dokładnym duplikatem, ale odpowiedzi są takie same i dotyczą problemu różnych modeli oraz problemów do rozważenia.
Milliways,
1
@Milliways, myślę, że masz rację, że odpowiedzi takie same, ale nadal twierdzę, że dla niewtajemniczonych (i zaliczam się do nich) pytania są inne i musiałem to przetestować i udowodnić sobie przed przekonaniem. I bardziej podekscytowany komentarz pozostawiony przez ppumpkina był świetnym dodatkiem do mojej wiedzy i mam nadzieję, że był to pierwotny pytający. Myślę, że oboje możemy mieć rację?
d3noob

Odpowiedzi:

9

Nie znałem odpowiedzi na pytanie i chociaż wydawało się oczywiste, że nie powinno być żadnego powodu, dla którego karty SD nie mogłyby zostać zamienione z jednego rodzaju Raspberry Pi na inny inny, w moim umyśle było najmniejsze wahanie ze względu na różnicę między dwiema zastosowanymi wersjami procesora (ARM1176JZF-S w Zero, Model A, A +, B i B + w porównaniu z czterordzeniowym ARM Cortex-A7 w Raspberry Pi 2).

Więc załadowałem kartę SD z najnowszą waniliową wersją Jessie i przetestowałem ją na Modelu 2. Następnie przeniosłem kartę SD na Model A +. Oba działały bez żadnych oznak problemów (pingowanie z bezprzewodowego klucza USB).

Oczywiście byłyby różnice, gdyby do portów USB w Modelu 2 podłączone były dodatkowe urządzenia peryferyjne, których A + nie miał, ale wszystkie rzeczy uważały, że to działa.

d3noob
źródło
2
Fajnie, odpowiedź jest wiarygodna i przetestowana :) Powodem tego jest to, że jądro zawiera sterowniki dla całego zakresu Pi. System operacyjny nie obchodzi, jaki jest procesor lub procesor graficzny, zależy tylko na tym, aby jądro wiedziało, jak z nim rozmawiać. Problem pojawia się, gdy specjalnie używasz lub piszesz oprogramowanie dla Pi 2, a następnie próbujesz uruchomić go na Pi 1. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Możesz uaktualnić lub obniżyć procesor, czasem nawet wymknąć się z całą wymianą płyty głównej, i nadal będzie się uruchamiał (chociaż Windows tak bardzo nie lubi, głównie dlatego, że nie chce tego robić od ppl)
Piotr Kula
2

[Obecnie ta odpowiedź jest nieaktualna.]

To jest „nie”, jeśli niektóre specyficzne funkcje (zwłaszcza te podczas uruchamiania) są włączone. Np. Https://www.raspberrypi.org/blog/another-new-raspbian-release/ - na przykład w tej wersji dostępny jest sterownik openGL tylko dla Pi 2, który można włączyć, raspi-configale:

... ostrzegamy, że jeśli włączysz go w Pi 2, a następnie przeniesiesz tę kartę SD do Pi 1 lub Pi Zero, Pi nie uruchomi się.)

koyeung
źródło
1
Zrobiłem początkowy rozruch na moim Pi 2, a następnie przeniosłem go do mojego Pi Zero i działa dobrze. Wiele razy przesuwałem się między B 1 i B 2, i zawsze działa dobrze, zarówno z Jessie, jak i Raspbian. Podaj źródła, w których znalazłeś te informacje.
Patrick Cook
Z linku w poście przypomniała, czy eksperymentalny sterownik OpenGL jest włączony, nie uruchomi się on na Pi1 i Pi Zero.
koyeung
ah, to ma sens. Powinieneś dodać to do swojej odpowiedzi, ponieważ jeśli sterowanie OpenGL nie jest włączone, przełączanie kart między modelami jest w porządku.
Patrick Cook
0

Będzie działać, ale jeśli używasz starej instalacji Noobsa z oddzielnymi partycjami dla systemów operacyjnych, nowszy model Raspberry Pi może wymagać aktualizacji plików na pierwszej partycji. Nie jest to to samo, co uruchamianie apt-get update && apt-get upgradelub raspi-updateuruchamianie z Raspbian, ponieważ Raspbian nigdy nie dotyka partycji Noobs, która jest używana podczas procesu uruchamiania.

Będziemy chcieli, aby pobrać najnowszy obraz Noobs i ekstrakt *.dtb, *.bin, *.elforaz *.imgpliki i overlays/katalogu do pierwszej partycji FAT32 na karcie SD.

To załatwiło sprawę, kiedy utknąłem z ikoną zaniku napięcia i migającą czerwoną ikoną podczas przejścia z Pi Zero (Noobs 2017) do 3B +.

użytkownik134068
źródło