Co się stało z Raspberry Pi 2- i 3- Model A?

11

Czytałem sekcję FAQ na oficjalnej stronie Raspberry Pi i zauważyłem, że istnieje lista wszystkich urządzeń, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, czyli (według stanu na czerwiec 2016 r.):

 • Raspberry Pi Model A
 • Raspberry Pi Model B
 • Raspberry Pi Model A +
 • Raspberry Pi Model B +
 • Raspberry Pi Zero
 • Raspberry Pi 2 Model B
 • Raspberry Pi 3 Model B

Moje pytania to:

 1. Czy nie ma Raspberry Pi 2 Model A i Raspberry Pi 3 Model A?
 2. Jeśli nie ma. Dlaczego został pominięty?
 3. Czy istnieje znacząca różnica między modelami A i B niezależnymi od generacji?
VMMF
źródło
Oryginalne A i B są tak różne, jak A + i B +. Możesz znaleźć statystyki i zdjęcia dla wszystkich z nich online, aby znaleźć różnice. Jeśli chodzi o to, dlaczego nie ma 2/3 A, może to jest jak narzędzie coupe - fajny pomysł, który nakłada się i przyćmiewa w praktyce.
złotowłosa

Odpowiedzi:

8

Obecnie (23 czerwca 2016 r.) Nie ma 2A lub 3A.

Raspberry Pi 2A został pominięty, ponieważ prace nad rozwojem i produkcją Pi 3 były już w toku, a A + nadal uważano za „zdatne do celu”. Według Eben Upton, Raspberry Pi 3A ma się pojawić w tym roku.

A różni się od B: a) liczbą portów USB (1 dla A / A +, 2 lub 4 dla B / B + / 2/3) b) port Ethernet (A / A + nie ma portu, B / B + / 2/3 robi) c) różnice w pamięci (A ogólnie ma mniej pamięci niż odpowiadające B itp.)

recantha
źródło
5

Schemat nazewnictwa Raspberry Pi jest następujący :

 • Modele „A” nie mają wbudowanego Ethernetu i tylko 1 złącze USB
 • Modele „B” mają wbudowany Ethernet i 1 lub 2 złącza USB (odpowiednio 2 i 4 porty)
 • Modele „B +” mają dodatkowy wbudowany nagłówek USB (maks. 2 nagłówki, na 4 porty)

Ten schemat nazewnictwa został opracowany dla oryginalnego Raspberry Pi, który przechodził kolejne zmiany we wspomnianej kolejności. Najważniejsze wersje (RPi2 i RPi3) dodały tylko więcej mocy obliczeniowej, więcej pamięci RAM i wbudowanego WiFi i Bluetooth oraz zachowały najczęstszą konfigurację Ethernet + 4 porty USB, ponieważ tego właśnie chciała większość użytkowników, co odpowiada „B” lub wersje „B +” oryginalnego RPi.

tlhIngan
źródło
1
Jest też A +. B +, 2 i 3 mają identyczne współczynniki kształtu, ale różne procesory. Inną ważną różnicą między + / 2/3/0 a A / B są karty micro SD z poprzednimi wersjami. Mogę się mylić, ale jak pamiętam, kiedy 2 został wydany po raz pierwszy, był to po prostu „Pi 2” - nagle zaczęli nazywać go „2 B” w ciągu kilku miesięcy, więc chyba włączam go do linia z portem Ethernet i wieloma portami USB, chociaż „2 B +” byłoby dokładniejsze, ponieważ jest to po prostu czterordzeniowy B +. Być może dlatego, że nie ma czterordzeniowej wersji oryginalnej formy, znak + nie jest konieczny.
goldilocks
Powinni nazwać to B +, zgadzam się.
tlhIngan
Cóż - inaczej mówiąc, myślę, że 2 i 3 nazwano „B” z powodu potocznego charakteru społeczności. Jeśli chodzi o to, dlaczego nie mają czterordzeniowego A +, domyślam się liczb sprzedaży, nisz i ograniczeń linii produkcyjnej. Powinni im nadać wszystkie bardziej wyraźne nazwy IMO. OTOH, może to po prostu doprowadzić ludzi do myślenia, że ​​różnią się bardziej niż w rzeczywistości.
złotowłosa
5

Co się stało z Raspberry Pi 2- i 3- Model A?

Zasadniczo nigdy nie udało im się ich stworzyć.

Czy istnieje znacząca różnica między modelami A i B niezależnymi od generacji?

Modele „B” mają hub USB z układem Ethernet, podczas gdy modele „A” nie. Dlatego modele A mają tylko jeden port USB i brak portu Ethernet. Modele mają również mniej pamięci RAM niż współczesne nie-starsze modele B.


Krótka historia zwykłych modeli Pi A / B (bez modułu zerowego lub obliczeniowego).

Raspberry pi pożyczył terminy „model A” i „model B” od BBC Micro. Model B BBC był wersją „pełnej specyfikacji”, podczas gdy model A BBC był ściętym modelem z połową pamięci RAM i brakiem wielu interfejsów, ale nadal zbudowany na tej samej płytce drukowanej.

Tak było w przypadku pierwotnie ogłoszonych modeli Raspberry Pi. Model B, jak pierwotnie ogłoszono i wydano, miał 256 MB pamięci RAM. Miał także dwa porty USB i port Ethernet zapewniany przez koncentrator USB LAN9512 z układem Ethernet. Model A został ogłoszony jako tańszy model z zaledwie 128 MB pamięci RAM, jednym portem USB i bez Ethernetu, dzięki czemu mógł pominąć stosunkowo drogi LAN9512.

Raspberry pi B został wydany jako pierwszy, ponieważ uznano go za bardziej przydatny model dla początkujących użytkowników i programistów. Potem nastąpił „katastrofalny nieplanowany sukces”, który przez pewien czas wiązał się z większością wysiłków zespołów Raspberry pi.

Tak więc model A został wydany ponad rok po modelu B. Do tego czasu taran został zwiększony do 256 MB dla modelu A i 512 MB dla modelu B. Dodali również dwa otwory na płytce drukowanej, które oficjalnie nie były otwory montażowe, ale i tak wszyscy ich używali.

Potem pojawił się B + z rozszerzonym nagłówkiem GPIO, dwoma dodatkowymi portami USB (włączonymi poprzez zamianę LAN9512 na LAN9514) i czterema odpowiednimi otworami montażowymi w rozsądnych pozycjach. A + wprowadził GPIO i ulepszenia montażowe do modelu A Pi. W przeciwieństwie do oryginalnego modelu A, który dzielił tę samą płytkę drukowaną co model B, A + miał dedykowaną mniejszą płytkę drukowaną.

Potem pojawił się 2B z podwojeniem pamięci RAM i czterordzeniowym A7. Poruszono 2A, ale nigdy nie udało im się tego zrobić. Rozumiem, że dzieje się tak dlatego, że zanim przeszli przez problem radzenia sobie z popytem na 2B, malina pi 3 była już na dobrej drodze. Jednak po cichu zwiększyli RAM na A + do 512 MB.

Potem pojawił się 3B z korą A53 i Wi-Fi 2,4 GHz, ponownie 3A został poruszony, ale nigdy nie wyszedł. Znowu rozumiem, że tak było w przypadku, gdy poradzili sobie z popytem, ​​3B + było już na dobrej drodze.

Potem pojawił się 3B + z ulepszonym zarządzaniem energią i ciepłem, szybszym Ethernetem i dwuzakresowym Wi-Fi, a potem wreszcie zaczęli produkować 3A +.

Peter Green
źródło
2

Wreszcie - od listopada 2018 r. - istnieje Raspberry Pi 3 Model A + ; jak twierdzi Fundacja

[...] jeden z naszych najczęściej poszukiwanych „brakujących” produktów.

Nawiasem mówiąc, Fundacja zwraca również uwagę

[...] że platforma 3+ jest ostateczną iteracją „klasycznego” Raspberry Pi: cokolwiek zrobimy, będzie mniej wymagało ewolucji, ponieważ będzie wymagało nowego silikonu rdzeniowego, w nowym węźle procesu, z nowa technologia pamięci. Tak więc 3A + polega na zamykaniu wszystkiego w dobrym stylu, odpowiadaniu na jedno z naszych najczęstszych żądań klientów oraz czyszczeniu pokładów, abyśmy mogli zacząć poważnie myśleć o tym, co będzie dalej.


 1. Czy istnieje znacząca różnica między modelami A i B niezależnymi od generacji?
 • Mniejszy współczynnik kształtu (z wyjątkiem pierwszej generacji Pi 1, który ma ten sam współczynnik kształtu dla modeli A i B)
 • mniej pamięci RAM (oprócz 1A + i 1B +, ​​oba mają 512 MB)
 • tylko jeden port USB
 • brak przewodowego portu LAN / Ethernet
 • zwykle niższe zużycie energii z powodu braku brakującego koncentratora USB / kontrolera LAN
Ghanima
źródło