Czy mogę zasilać Pi poprzez pin 5V?

13

Mapowanie PIN Raspberry 2B mówi:

Malinowe PIN-y

Czerwone to piny 5 V. Czy są one używane tylko jako styki wyjściowe 5 V, gdy zasilanie jest podłączone przez Micro USB? Czy też można zasilać Raspberry Pi za pomocą tych pinów, aby pozbyć się kabla Micro USB?

Uwaga: nie chcę zasilać urządzeń peryferyjnych z tych styków, chcę zasilać samą Raspberry, tzn. Chcę pozbyć się zasilacza micro USB.

Thomas Weller
źródło
5
gdybyś to zrobił, ominąłbyś bezpiecznik, co byłoby ryzykowne. Co planujesz zasilić? ponieważ jeśli nie podoba ci się złącze USB, odlutuj go i albo włóż kolejną wtyczkę, albo przylutuj 5 V prosto do płyty, na której znajdują się pady USB
Dr.Rabbit

Odpowiedzi:

14

Ten pin jest bezpośrednio podłączony do 5V sieci , co oznacza, że ​​możliwe jest zasilanie przez ten pin.

Gdy jest pod zasilaniem USB, ta sieć jest zasilana przez USB, ale nie ma powodu, dla którego nie mógłbyś zasilić go sam, jednak replikacja niektórych schematów ochrony jest warta ochrony zasilaczy i zapobiegania pożarom.

Moim zdaniem modyfikacja płyty (wymiana nagłówka USB) jest bardziej ryzykowna i bardziej podatna na błędy niż korzystanie z zewnętrznego źródła zasilania z odpowiednią ochroną.

Jednak najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie kabla z zasilacza lub wybranego złącza do micro-usb, ponieważ równie dobrze możesz ponownie wykorzystać obwód, który tam mają.


Patrząc na schematy , widzimy, że piny GPIO są podłączone bezpośrednio do5V net

Piny GPIO 5 V.

@ Dr.Rabbit ma na myśli bezpiecznik z możliwością resetu, który służy do ochrony przed zwarciem. Można to postrzegać tutaj jako komponent F1. Te 5Vpokazy ups netto na prawej stronie schematu

Wejście zasilania USB

Pamiętaj, że wejście USB jest dodatkowo chronione przed odwrotnym zasilaniem, dobrym pomysłem jest replikacja obu tych schematów ochrony w konfiguracji.

Należy pamiętać, że w dużej mierze chronią one operatora i zasilacz. Jeśli wyłączy się bezpiecznik z powodu przypadkowego zwarcia, płyta prawdopodobnie i tak jest martwa, jednak jeśli po prostu pobierasz zbyt wiele obciążeń, to bezpiecznik ochroni pokładowy zasilacz i ścianę przed ciągłym przetężeniem.

Użycie diod do ORzasilania i zapobieganie prądowi wstecznemu jest uzasadnione . Musisz tylko wziąć pod uwagę spadek napięcia diody lub zrekompensować go na swoim schemacie, tak jak na Raspberry Pi.

poważny
źródło
Krótka historia, Q3 chroni przed odwrotnym napięciem, D5 przed przepięciem i F1 przed wysokim prądem. Raspberry Pi jest dobrze chroniony :-)
MatsK
2
@MatsK Prawie tak dobre, jak to możliwe w komercyjnych produktach do ochrony. W świecie przemysłowym projektujemy zakres napięcia wejściowego 10-60Vi wymagamy, aby wszystkie piny wejściowe mogły zostać przypadkowo odwrócone za pomocą dowolnego innego i nie uległy uszkodzeniu ...
crasic 29.09.17
Wiem, częściowo jestem tam, aby ;-)
MatsK
1
Tę samą ochronę można uzyskać tanio dzięki polaryzacji zabezpieczającej MOSFET IRLZ44N. Naciśnij 5 V, aby opróżnić i zasłonić, i pociągnij 5 V do Pi ze źródła. Polifusy są również tanie. Częściowo mniej niż 3 USD. maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/636 to dobra lektura.
user2497,
1

Na Raspberry Pi Zero WI użyj jednego z tych pinów do zasilania Raspberry. My Raspberry to kontroler do paska LED APA 102.

Sam pasek zużywa dużo prądu, więc nie mogę zasilać go z pinu 5 V Raspberry (najprawdopodobniej by go zniszczył).

Ale mogę z łatwością użyć zasilacza 5 V / 10 A dla diod LED, aby również zasilać Raspberry Pi przez pin 5 V, a zatem wykorzystując pin jako wejście.

Jak wspomniano w komentarzu, na tych pinach nie ma ochrony przed odwrotną polaryzacją ani ochrony przed przepięciem, więc bądź ostrożny! Możesz dodać kondensator między 5 V a bolcem uziemienia, aby zapewnić sobie ochronę. Jednak dobry zasilacz 5 V nie powinien powodować gwałtownego wzrostu napięcia po podłączeniu. Do tej pory nie zniszczyłem Raspberry Pi przy tym ustawieniu.

Jaskółka oknówka
źródło
Mam nadzieję, że się mylę;) Używam Raspberry Pi Zero v1.3 (Schematics github.com/raspberrypi/documentation/blob/master/hardware/… ), a nie Pi 3. Miałem wrażenie, że tam jest jest różnicą w poziomie ochrony przed przepięciem lub odwrotną polaryzacją między Pi 3 a Pi Zero. Jeśli nie, byłoby to wspaniałe wieści.
Martin
3
Podsumowując: w Pi Zero nie ma znaczenia, czy używa się wejścia Micro USB, czy 5 V PIN: oba są równie niezabezpieczone. Nie jestem pewien co do Pi 3: ze schematów sądzę, że pin 5 V znajduje się „za” obwodem ochronnym, który chroni wejście zasilania Micro USB, czy zrobiłoby to różnicę.
Martin
1
znajduje się „za” prądem wstecznym ( Q3) i bezpiecznikiem ( F1). 5Vpin nadal widzi ochronę przeciwprzepięciowąD5
krytyczny
Ach tak, masz rację.
Martin
2
Dzięki za odpowiedź, Martin. Doceniam to, że chcesz pomóc. Ponieważ wyraźnie poprosiłem o Raspberry Pi 2B, ta odpowiedź Pi Zero nie jest dla mnie pomocna. Przepraszam, zgodnie z regulaminem tej witryny nie zaakceptuję Twojej odpowiedzi ani jej nie głosuję. Nie będę również głosować negatywnie, ponieważ odpowiedź jest prawdopodobnie poprawna.
Thomas Weller,