Maksymalna, zademonstrowana wytrzymałość karty SD

17

AKTUALIZACJA: Mogłem rozwiązać ten problem lata temu, ale dla każdego, kto to czyta w przyszłości, problemy z trwałością okazały się związane z niestabilnymi zasilaczami.

--- Oryginalne pytanie ---

Próbuję użyć Raspberry Pi jako komputera wbudowanego / przemysłowego. Temperatury mieszczą się w całkowicie zdrowych granicach, a główne problemy z niezawodnością, na które wpadam, wydają się dotyczyć śmierci kart SD po kilku miesiącach.

Czy są jakieś opublikowane statystyki kart SD używanych w rozwiązaniach przemysłowych / osadzonych i ich MTBF (Mean Time Before Failure)? Widziałem kilka podstawowych statystyk dotyczących 1 000 000 cykli zapisu na sektor z wbudowanym wyrównaniem zużycia w karcie, i to wszystko dobrze i dobrze, ale szukam opublikowanych, rzeczywistych wyników testów, a nie arkuszy specyfikacji sprzedaży, pokazujących rzeczywiste liczby wyników i awarii.

Idealnie potrzebuję czegoś, do czego mogę pisać nieprzerwanie przez około 2 lata przed awarią dla wbudowanego systemu Linux, który zajmuje około 1,8 Gb miejsca na karcie. Zdaję sobie również sprawę, że im większa jest wolna przestrzeń, tym bardziej możesz rozłożyć wyrównanie zużycia, więc większe karty o tej samej wytrzymałości skutecznie zapewniają dłuższe życie.

Czy ktoś z powodzeniem stosuje Raspberry Pis w sytuacji przemysłowej?

jefflunt
źródło
3
To pytanie wydaje się nie na temat, ponieważ dotyczy wytrzymałości karty SD i nie ma nic wspólnego z RaspberryPi.
lenik

Odpowiedzi:

7

Odcinek z Jupiter Broadcasting Techsnap (badania źródłowe) omawia, jak uniwersytet przeprowadził testy warunków skrajnych w warunkach rzeczywistych na chipach NAND. Chodzi o awarie zasilania, ale dyskusja dotyczy oczekiwanego czasu życia układów NAND i podobnych. Nie ujawniono żadnych producentów, ale wyniki są interesujące.

Najlepszym podejściem jest próba zwiększenia żywotności karty zamiast próby określenia, jak długo powinna ona trwać. Powinieneś działać w najlepszym interesie, aby podwoić jego żywotność, co zagwarantuje pełny okres 2 lat normalnej pracy.

Możesz zacząć od uczynienia głównego systemu plików tylko do odczytu. Obejmuje to również wyłączenie rejestrowania lub przeniesienie go do /tmp. Zrezygnujesz również z regularnych aktualizacji lub ręcznie instalujesz system plików z uprawnieniami zapisu do aktualizacji w razie potrzeby.

Utwórz „rzadką” partycję danych dla plików rzadko używanych, takich jak pliki na serwerze WWW lub dostęp do FTP.

Dwie lub więcej partycji na kopie zapasowe.

Ustaw /tmpużycie pamięci RAM i przechowywanie tam często zapisywanych plików. Zameldowanie, /etc/fstababy dostosować ustawienia.

Poproś o osobny proces tworzenia kopii zapasowej /tmpplików co nkilka minut lub godzin na osobnych mniejszych partycjach danych. Możesz nawet skopiować ten sam plik na dwie identyczne rozmiary partycji w celu uzyskania nadmiarowości, jeśli naprawdę jesteś paranoikiem.

Jeśli karta SD umiera ze zmęczenia z powodu ekstremalnych temperatur lub skoków napięcia, nie wszystko zostaje utracone. Dobre firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych mogą odczytać układy scalone i odbudować dane, jeśli jest to bardzo ważne. Zwykle tylko kontrolery smażą się, podczas gdy układy pamięci nadal zawierają wszystkie dane.

Sugerowałbym przyjrzenie się tej odpowiedzi, aby uzyskać więcej informacji na temat przedłużenia żywotności karty SD.

Ale szczerze mówiąc ... nawet wbicie dobrej karty SD 24/7 przy pełnej prędkości zajmie lata, zanim się całkowicie podda.

Piotr Kula
źródło
5

Rozważ użycie karty typu SLC (zamiast MLC ). (Zobacz dokładne wyjaśnienie tutaj .) Są o rząd wielkości droższe, ale są również bardziej trwałe (ile naprawdę, nie wiem; specyfikacje sugerują tutaj skok wielkości, ale ...) .

I oczywiście postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi np. W świetnej odpowiedzi ppumkina , z wyjątkiem ostatniego zdania:

Ale szczerze mówiąc ... nawet wbicie dobrej karty SD 24/7 przy pełnej prędkości zajmie lata, zanim się całkowicie podda.

Mając nieokreśloną „dobrą kartę SD” (czy kwalifikują się tylko produkty klasy SLC lub przemysłowej?), Mogę tylko powiedzieć, że doświadczenie sugeruje coś innego, chyba że zwykłe karty Samsung, Kingston itp. Można uznać za „złe”. Jeśli chodzi o moje własne doświadczenie, mam zarówno kartę microSD ( niektórzy uważają ją za bardziej niezawodną niż normalną SD), jak i normalną uszkodzoną w ciągu roku w komputerach ( umiarkowanie używane statyczne przechowywanie danych w laptopie i domyślny Raspbian na R'PI) , a jednocześnie nie powoduje uszkodzeń w „głupich” urządzeniach, takich jak aparaty cyfrowe lub telefony.

Regularne szacunki trwałości muszą zakładać rozsądnie przyjazny średni rozkład zapisów, podczas gdy uruchamianie systemu na żywo z takiej karty ma radykalnie różne (= okropne ) wzorce zapisu, szczególnie w /[inux]+/systemach (przepraszam za niejasne wyrażenie regularne;)), gdzie „wszystko jest plik ”to domyślny sposób życia. (Wiem, wiem, to miał być Plan9, ale ...)

BTW, wybór systemu plików ma również ogromny wpływ na trwałość / niezawodność pamięci flash. A rodzina Ext * zdecydowanie nie jest najlepsza do tego celu.

(BTW / 2: Twoje pytanie dotyczy „ maksymalnej , wykazanej trwałości”, ale w rzeczywistości potrzebujesz pewnego „gwarantowanego minimum ”, aby bezpiecznie liczyć, a nie rekordu długowieczności. Tak czy inaczej, jak powiedział ppumkin, to nadal może tylko być niewiarygodnym zgadywaniem).

Sz.
źródło
1

Firma Transcend posiada szereg przemysłowej znamionowej SD i SDHC Tutaj

SteveTehPirate
źródło
1
Wydaje się, że bardziej skupiają się na fizycznej wytrzymałości, a nie na elektronicznej wytrzymałości. Również w przypadku urządzeń pamięci masowej MTBF mierzony w godzinach jest prawie bezużyteczny.
1

Czy zastanawiałeś się nad umieszczeniem głównego systemu plików na zewnętrznym dysku twardym lub pendrivie USB? Jest szybszy (w przypadku zewnętrznego dysku twardego, tak jak w przypadku pamięci USB jest wolniejszy) i wydłuża żywotność karty SD, ponieważ karta SD jest po prostu używana do uruchamiania; główny system plików jest przechowywany na zewnątrz. Ułatwia to również tworzenie kopii zapasowych / przywracanie, a także przesyłanie plików.

Oto strona, o której czytałem na ten temat: http://c-mobberley.com/wordpress/index.php/2013/04/13/moving-raspberry-pi-root-folders-from-sd-card-to-usb -hdd / i tutaj: http://raspberrypihobbyist.blogspot.com/2013/07/running-from-external-hard-drive.html .

Od pierwszego postu:

Jest to więc dobrze znany fakt, że karty SD mają ograniczoną żywotność podczas odczytu / zapisu. Stanowi to problem dla Raspberry Pi, ponieważ główny system plików jest zainstalowany na karcie SD. Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z problemami z korupcją lub awariami, najprawdopodobniej skończysz z nową kartą SD na obrazie, co może spowodować utratę całej konfiguracji. Aby obejść ten problem, na forach pojawiło się wiele postów dotyczących przenoszenia folderów głównych z karty SD i używania wyłącznie dysku flash USB lub dysku twardego.

Muszę to jeszcze wypróbować, ale planuję to zrobić stosunkowo szybko.

Mam nadzieję że to pomoże!

RPiAwesomeness
źródło
Proszę zamieścić komentarze lub linki do postów na blogu po przejściu na USB lub dysk twardy - chciałbym wiedzieć, jakie są twoje doświadczenia. Dziękuję również za odpowiedź.
jefflunt,
Tak, nie ma problemu! Cieszę się, że uważasz to za interesujące, mam nadzieję, że to ci pomoże!
RPiAwesomeness,
Pamięć flash USB jest taka sama jak pamięć flash SD. Oczywiście niektóre technologie różnią się wielkością, ale w gruncie rzeczy jest to SAMY! Jaki jest cel przeniesienia roota na pendrive USB? Dlaczego zamiast tego nie przenieść go na dysk SSD? Rzadko daję -1 - Ale ponieważ to dla mnie absolutnie nie ma sensu - wygląda na to, że praca za nic ?!
Piotr Kula,
Możesz przenieść go na dysk SSD, właśnie skopiowałem informacje prosto z artykułu, a oryginalny artykuł nie zawierał żadnej wzmianki o dysku SSD, ale i tak by działał. Przeniesienie katalogu głównego urządzenia na zewnętrzny dysk flash jest bardzo przydatne, ponieważ pomaga zachować te same pliki, nawet w przypadku uszkodzenia karty SD. Jeśli przeczytałeś artykuły, autorzy wyjaśniają korzyści płynące z przechowywania wszystkiego na karcie SD. Jednak to pytanie dotyczyło wydłużenia długości karty SD, i robi to, ponieważ minimalizuje to odczyt / zapis na karcie SD, używanej tylko do rozruchu.
RPiAwesomeness