Raspberry Pi i efekty audio w czasie rzeczywistym / cyfrowe przetwarzanie sygnału?

9

Próbuję zrozumieć, czy byłoby możliwe (i, w przypadku, jakie jest najlepsze podejście) zbudowanie „skrzynki efektów”, która mogłaby pobierać sygnał analogowy (z gitary lub mikrofonu), zmieniać go w czasie rzeczywistym w aby zastosować niektóre „efekty dźwiękowe” (od zwykłego opóźnienia do skomplikowanych operacji czasowo-częstotliwościowych) i ostatecznie wyprowadzić go z powrotem do świata analogowego.

Wiem, że istnieją naprawdę potężne (i kosztowne!) Cyfrowe procesory audio, ale jest to jakiś domowy projekt, w wolnym czasie, i chciałbym skorzystać z okazji, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat =)

Pierwszą rzeczą, którą chcę zrozumieć, jest wsparcie sprzętowe, którego powinienem się spodziewać lub dodać do niego, aby pobrać dźwięk, a następnie odtworzyć.

Z tego, co przeczytałem, wbudowane wyjście audio jest dość słabe i nie ma łatwego sposobu na nagrywanie dźwięku (zobacz to i to ). Więc chyba lepiej podłączę jakieś zewnętrzne urządzenie audio ...

Czy jest lepszy zewnętrzny interfejs audio USB lub jakiś ADC / DAC podłączony do magistrali GPIO (które często używają magistrali I2C przez nagłówek P5 )?

Czy warto próbować? Czy ktoś ma na to jakiś wgląd? Każda pomoc jest doceniana =)

Łukasz
źródło
nie ma wejścia audio, a jakość wyjścia audio jest dość słaba. wybierz inne urządzenie, z którym chcesz grać, wybierz takie, które ma co najmniej prawidłowe wejście i wyjście audio.
lenik
cóż .. Miałem podejrzenia, że ​​może to być kłopotliwa ścieżka, a czasami nawet „nie ma mowy” to dobre miejsce na początek: wiesz, że musisz zmienić drogę =)
Luke
Jeśli możesz uzyskać kartę dźwiękową USB o odpowiedniej jakości, powinna to być teoretycznie możliwa.
GuySoft,
Spójrz na interfejs I2S, który podobno jest bardziej wzdłuż ścieżki przetwarzania dźwięku.
SF.

Odpowiedzi:

7

Bardzo możliwe jest użycie Pi do efektów dźwiękowych w czasie rzeczywistym. Jedyne ograniczenia to potrzeba zewnętrznej karty dźwiękowej USB (nie wszystkie karty dźwiękowe są jeszcze obsługiwane, ale wiem, że niektórzy ludzie nad tym pracują) i oczywiście moc samego Pi (udało mi się uzyskać opóźnienie 15 ms z trochę ciężkich FFT, więc możesz wiele zrobić, zanim osiągniesz limit Pi).

Używam Pure Data do wszystkich DSP. Demo, które zrobiłem na moim blogu, możesz zobaczyć: http://guitarextended.wordpress.com/2013/01/27/real-time-guitar-effects-with-raspberry-pi-pd-and-arduino/

Mam nadzieję, że będę w stanie lepiej to udokumentować w najbliższej przyszłości, kiedy będę miał czas.

GuitarExtended
źródło
1

RP jest - według dzisiejszych standardów - mierny, aby spowolnić normalne działanie komputera z Linuksem. Cokolwiek oprogramowanie efektów dźwiękowych działa na systemie Linux z tymi specyfikacjami, prawdopodobnie będzie działać na Pi. Możesz także podłączyć szybszą „czarną skrzynkę”, która wykonuje większość obliczeń, jeśli nie jest wystarczająco szybka.

Zurechtweiser
źródło