Czy operowanie na suchej powierzchni jest bezpieczne?

22

Raspberry Pi nie jest dostarczany z walizką. Czy podczas pracy urządzenie można bezpiecznie ustawić na suchej powierzchni?

Na przykład, czy bezpieczne byłoby umieszczenie Rasp Pi bez obudowy bezpośrednio na podłodze metalowej szafy komunikacyjnej?

Czy oparcie Rasp Pi na powierzchni przewodzącej spowodowałoby problemy lub okazałoby się niebezpieczne?

Beeblebrox
źródło
9
Uruchomienie pi płasko na powierzchni przewodzącej wymaga kłopotów (jak w przypadku każdej płytki drukowanej!)
berry120
Wytnij otwory w opakowaniu, w które wszedł, włóż kartę SD, wsuń Pi z powrotem i podłącz zasilanie i LAN. Idź do serwisu eBay i zamów pudełko - to jak kilka funtów lub dolarów.
Piotr Kula,

Odpowiedzi:

19

Zdecydowanie chcesz trzymać go z dala od przewodzącej powierzchni, aby uniknąć jego uszkodzenia. Obecnie czekam na sprawę z adafruit.com. W krótkiej perspektywie mam uruchomić go na matę antystatyczną, a teraz jest w lego przypadku utworzonego z kolekcji mojego bratanka z klocków lego (podobne do tego jednego ).

Steve Robillard
źródło
4
Maty antystatyczne są nieco przewodzące, tak rozpraszają ładunki elektrostatyczne. Nie polecam korzystania z nich.
Craig
@Craig: maty antystatyczne są rzędu od 10 ^ 5 do 10 ^ 8 omów. Niewystarczająco niski, aby przewodzić wystarczająco dużo prądu, aby wyrządzić szkodę przedmiotowej elektronice (a nawet spowodować niewłaściwe zachowanie, jak sądzę)
Martin Thompson
9

Trzymaj się z dala od powierzchni przewodzących, takich jak metal, bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie Pi i innych urządzeń podłączonych do Pi.

Często zalecam kawałek papieru jako przydatną powierzchnię do układania płytek drukowanych, ale jest to tylko rozwiązanie krótkoterminowe, na dłuższą metę należy kupić coś przypominającego prawdziwą obudowę.

LovesTha
źródło
3
Ech ... papierowe łzy łatwo z ostrych złączy lutowniczych. Mata antystatyczna lub torba na dysk twardy mogą działać lepiej
Kyle Macey,
Tak, powinienem wspomnieć, że jest to rozwiązanie krótkoterminowe, odpowiedź zredagowana, aby to wskazać.
LovesTha
W pewnym momencie domy były podłączone do prądu, a kable izolowano tylko papierem. Używanie go do Raspberry Pi z pewnością nie może być tak niebezpieczne :)
Kibbee
5

Pomyśl o tym jak o każdym innym komputerze, którego możesz, ale nie powinieneś, nawet jeśli zawiesisz go za pomocą drutów, kurz w powietrzu może uszkodzić płytę.

Kaminara
źródło
Jak pył może uszkodzić tablicę?
Alex L
Pył często zabija komputery, ograniczając przepływ powietrza, co powoduje przegrzanie. Może jednak także powodować zwarcie kontaktów - i o tym właśnie mówi @Kaminara. Pył jest całą mieszanką rzeczy - sztuczne włókna zwykle byłyby w porządku, ale rzeczy takie jak skóra mogłyby wprowadzić pewne opory, a włókna przewodzące są zdecydowanie możliwe. Byłby to szczególnie problem, jeśli obecna jest wilgoć (wysoka wilgotność, przypadkowe rozprysk sody, tak to nazywacie!).
wygrał
Teoretycznie tak, w praktyce mało prawdopodobne w zwykłym środowisku domowym, szkolnym lub biurowym. Jednym z powodów, dla których typowy komputer PC jest tak zakurzony, jest to, że ma wentylator przepuszczający dużo powietrza - działa prawie jak wirówka próżniowa. Pi nie ma wentylatora, a często obudowy, więc możesz zobaczyć nagromadzenie kurzu i oczyścić go, zanim stanie się bardzo zły. Teraz, jeśli byłeś gdzieś z dużą ilością metalu lub pyłu węglowego w powietrzu, lub smaru do gotowania, czy coś takiego ...
Chris Stratton
Zwykły kurz domowy nie zaszkodzi
Martin Thompson,
4

Nie kładź go na powierzchni przewodzącej. Inni to powiedzieli, ale widzę, że zalecane są torby antystatyczne !! Antystatyczne torby i pokrycia uzyskują tę właściwość, ponieważ są lekko przewodzące. Idealne do transportu lub przechowywania obwodów drukowanych, ale nie do ich obsługi.

winwaed
źródło
Worki antystatyczne mają wysoką odporność wewnątrz, ale nie zawsze na zewnątrz
finnw
Wydaje się to ryzykowne - dlaczego nie po prostu użyć zwykłego plastiku, który z dużym prawdopodobieństwem będzie dobrym izolatorem i znacznie łatwiej go znaleźć?
Winwaed
W rzeczywistości nie chcesz idealnego izolatora, ponieważ może on pozwolić na nagromadzenie ładunku. Maty antystatyczne przewodzą niewielką ilość, aby temu zapobiec.
finnw
Mówimy o używaniu go w działaniu, a nie o przechowywanie lub transport. Pomyśl o zwykłej płytce drukowanej zawieszonej w powietrzu (np. Na komputerze). Powietrze jest całkiem dobrym izolatorem przy napięciach, o których mówimy!
wygrał
1
W przypadku obwodu cyfrowego, takiego jak pi, w obwodzie jest stosunkowo niewiele delikatnych punktów o wysokiej impedancji, na które może mieć negatywny wpływ coś „bardzo nieznacznie” przewodzącego - jednym z możliwych wyjątków byłby kryształ zegara, to znaczy, jeśli jest nawet przez otwór.
Chris Stratton
4

Nie uruchamiaj go na powierzchni przewodzącej, to pewny sposób na uszkodzenie Pi, a przynajmniej na niestabilność. Prawdopodobnie skończą ci się losowe punkty na planszy.

Każda nieprzewodząca powierzchnia powinna być w porządku - plastik, drewno itp., Jeśli myślisz o zbudowaniu skrzynki, wszystko powinno być w porządku.

W krótkim okresie pracuję na antystatycznej torbie, w której przyszedł, w której działa uczta (w ten sposób uruchomiłem całe komputery bez żadnych problemów).

berry120
źródło
3

Jak zauważają inni, użycie powierzchni przewodzącej o niskim oporze jest złym pomysłem.

Zastosowanie całkowicie izolowanej powierzchni grozi nagromadzeniem elektrostatycznym, które może uszkodzić zespoły PCB. Preferowanym rozwiązaniem jest albo powierzchnia, która jest bardzo słabo przewodząca i uziemiona, albo podtrzymująca płytkę drukowaną, aby nie było żadnych styków elektrycznych.

Dobrym pomysłem jest spryskanie dolnej części płytki drukowanej powłoką ochronną.
Zapewnia to pewien stopień ochrony przed kontaktem, ale jest bardziej cenny jako ochrona przed długotrwałym zanieczyszczeniem i jako ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Dostępnych jest wiele formalnych powłok zgodnych, ale tanią i rozsądnie skuteczną powłoką jest bezbarwny „lakier” poliuretanowy dostępny w puszkach w sprayu do ogólnych celów powlekania powierzchni. W razie potrzeby blat PCB można również spryskać, ALE wszystkie złącza i powierzchnie współpracujące musiałyby zostać zamaskowane, aby zapobiec ich powlekaniu. Prawdopodobnie ogólnie nie opłaca się.

Russell McMahon
źródło
3

Pudełko, w którym się znalazło, stanowi dobrą tymczasową skrzynkę, jeśli wytniesz kilka otworów w bokach dla portów.

szum
źródło