Czy można dotknąć prądem elektrycznym, dotykając Raspberry Pi, gdy jest włączony?

24

Jest to kwestia bezpieczeństwa dla dzieci korzystających z urządzenia, gdy są one nadal wysyłane bez walizki.

Źródło zasilania USB ma zapewnić napięcie 5 V i co najmniej 700 mA. Czy to wystarczy, aby wstrząsnąć?

Czy jakieś elementy na płycie podnoszą napięcie, dając wyższe napięcie?

Kondensatory z pewnością miałyby możliwość nagłego uwolnienia prądu, który jest na krótko wyższy niż prąd wejściowy (pamiętam, że czytałem kilka kont ludzi wstrząśniętych przez standardowy komputer po odłączeniu go, dzięki kondensatorom w zasilaczu). Czy to też byłaby możliwość?

Wydaje mi się, że sprowadza się to do tego, jak bezpieczne jest używanie Raspberry Pi dla dziecka, jeśli nie ma w nim walizki.

Wysoce nieregularne
źródło
8
Nawet jeśli dotykanie dzieci jest bezpieczne, może nie być bezpieczne dla samego urządzenia.
Uznałbym, że „może nie”, a dalej „zdecydowanie nie”. Ale i tak niewiele w domu jest całkowicie bezpiecznych dla małych dzieci!
Wysoce nieregularny
Żal mi tego urządzenia. Bez doświadczenia wątpię, aby jakikolwiek szok naprawdę bolał i prawdopodobnie po prostu nauczy je, aby nie dotykać surowych płytek drukowanych podczas zasilania.
Alex Chamberlain,
3
Dotknąłem mojego urządzenia po włączeniu zasilania (jestem nieostrożnym idiotą) i do tej pory żadnych wstrząsów i uszkodzeń.
Jivings
1
Wysokie napięcie Tibora może wynosić 5 V0 w układzie scalonym napędzanym 3 V 3. Stąd wysokie napięcie. To nie znaczy 660 woltów. Do komputera OP-Kondensatory zasilacza nigdy Cię nie zszokują - chyba że otworzysz zasilacz i włożysz w niego palce. Dlatego sprzedawany jest z walizką i naklejką z napisem „nie otwieraj się, bo umrzesz”. Pi nie ma takiej potrzeby, ponieważ jest bezpieczny .. chyba że zostanie połknięty.
Piotr Kula,

Odpowiedzi:

19

Ponieważ wszystko na płycie ma napięcie 5 V i poniżej, musisz mieć bardzo niski opór skóry, aby nawet przenieść wystarczającą ilość energii, aby spowodować jakiekolwiek zakłócenia na płycie, a co dopiero wstrząsnąć w jakikolwiek sposób.

Możesz nie chcieć go lizać, ale dotykanie nie powinno stanowić problemu. Generalnie nie doznajesz wstrząsu nawet z baterii 9V i 12V (chyba że w grę wchodzi lizanie).

Bardiir
źródło
4
(„chyba, że ​​lizanie jest w to zaangażowane” - jak to kiedyś odkryłem, gdy oskrobałem zębami kabel dzwonka na domowej linii telefonicznej. Ostre pęknięcie i błysk niebieskiego światła z moich ust! :-))
Simon Whitaker,
@ SimonWhitaker Brzmi jak nieco więcej niż 9 woltów eksplodujących w twoich ustach ... ouch!
Piotr Kula,
@ SimonWhitaker FYI, gdy dzwoni linia POTS, jest to znacznie wyższe napięcie. Coś jak 90 V.
derobert
@ SimonWhitaker och, to zabiera mnie z powrotem ... pomyślałbyś, że nauczyłbym się po raz pierwszy.
Adam Plocher,
5

Będę odważny i po prostu powiedz nie!

Chociaż prawdą jest, że niektóre duże kondensatory mogą utrzymać ładunek i zszokować cię, nie ma żadnego wystarczająco dużego na Pi, aby tak się stało, i nie sądzę, że jest coś na Pi, który działa znacznie powyżej 5 V. Zdecydowanie nie przy napięciu, które mogłoby cię zaskoczyć!

berry120
źródło
4

Dla tych, którzy powiedzieli, że nie można wstrząsnąć Raspberry Pi - mylisz się. Dostałem dość nieprzyjemny wstrząs z kondensatora obok wejścia zasilania micro-USB. Urządzenie było wówczas odłączone od zasilania. To było niepokojące, ponieważ mam zainstalowany rozrusznik serca, ale na szczęście ładunek nie jest wystarczająco blisko, aby spowodować jakiekolwiek problemy.

Po Pi nadal działał bez zauważalnych problemów. Być może różne pojedyncze tablice są bardziej podatne na wstrząsy niż inne.

Mequa
źródło
Przydałoby się bardziej szczegółowe opisanie „paskudnego”. Prawdopodobnie dotknąłeś go palcem; czy był wystarczająco silny, aby znacznie skurczyć mięśnie?
Wysoce nieregularny
1
Wystarczyło poczuć się jak ugryzienie owada lub ukłucie. Nadal jednak medycznie nieszkodliwy dla większości ludzi, aw moim przypadku R. Pi nadal działa dobrze.
Mequa
3

Na Raspberry Pi występują tylko niskie napięcia, jak powiedzieli inni.

Musisz jednak uważać, aby nie wstrząsnąć swoim Raspberry Pi - wyładowanie elektrostatyczne, którego nie czujesz, może wystarczyć, aby go zabić.

Martin Thompson
źródło
2

Czy to możliwe? Prawdopodobnie. Jest to urządzenie elektroniczne i mogą się zdarzyć problemy, szczególnie jeśli robisz to z GPIO. Jednak to nigdy nie powinno się zdarzyć i byłbym zszokowany, gdybym usłyszał o tym. Raspberry pi ma być przyjazny dla dzieci!

Shane Hudson
źródło
LOL! Ta gra słów nie była zamierzona heh
Shane Hudson,
1

Nieprawidłowo izolowany zasilacz Raspberry Pi może spowodować porażenie prądem.

Zwykle większość zasilaczy zwykle używanych do sterowania Pi to SMPS. Poniżej znajduje się obraz właściwej izolacji SMPS:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Na płytce drukowanej widać duże gniazdo (poniżej tekstu L-4765), które zapewnia izolację elektryczną i fizyczną między pierwotną a wtórną stroną zasilacza. W gnieździe nie są prowadzone żadne ścieżki ani połączenia elektryczne.

Nowi tani producenci mogą skracać rogi i nie przestrzegać norm, a zatem mogą nie izolować prawidłowo strony pierwotnej i wtórnej. Strona pierwotna jest podłączona do napięcia prądu przemiennego.

Oto artykuł, który zawiera więcej szczegółów.

Artykuł w Wikipedii na temat SMPS - Wyszukaj „shock”

Artykuł na temat izolacji zasilacza firmy Sunpower

Chetan Bhargava
źródło
0

Moja córka dostała mrowienia z wyjścia audio na swoim Pi. Testowałem to z miernikiem i było to tylko 5 V, więc jestem zaskoczony, że to poczuła, ale tak zrobiła.

Tim de F.
źródło
-1

Prawdopodobnie bardziej niebezpieczne jest nakłuwanie lub skaleczenie palca gdzieś na Pi niż niebezpieczeństwo porażenia prądem. Ale i tak możesz doznać szoku, jeśli zostaniesz naładowany statycznie, na przykład przez dywan, energia ta może przepłynąć przez uziemioną osłonę gniazda USB lub sieciowego, jeśli go dotkniesz, będzie musiała, ale nie wyrządzi ci krzywdy lub urządzenie. Może to być mylone jako wstrząs z powodu układu elektrycznego Pi.

Balin
źródło