Co decyduje o poziomie hałasu wytwarzanego przez siłownik?

12

Wiele robotów i innych urządzeń mechanicznych generuje charakterystyczny szum podczas ruchu, niektóre wytwarzają mniej. Co robi różnicę? Jakie ograniczenia nakłada wymóg ciszy na robota?

Ansis Māliņš
źródło

Odpowiedzi:

5

Wiele części układu uruchamiającego powoduje hałas. Jednym z ważnych generatorów hałasu jest przekładnia zębata między silnikiem a efektorem. Wszystkie koła zębate lekko stukają o siebie, każdy z nich przyczynia się nieznacznie do orkiestry hałasu. Jest to jeden z powodów rozwoju sprzętu Koaxdrive firmy Maxon , który jest przeznaczony do zastosowań o niskim poziomie hałasu:

Maxon Koaxdrive Cear

Rocketmagnet
źródło
1
Mogę również dodać, że jakość produkcji i tolerancje mogą mieć duże znaczenie. Im ściślejsze tolerancje, tym mniej spadków, co brzmi jak grzechotka, zgrzytanie lub szorstki warkot.
Ian Danforth,
4

Jest silnik z jego mechanicznym wyważeniem, jego łożyskami i wszystkimi powiązanymi częściami obrotowymi, z ich odpowiednimi drganiami, sumującymi się. W przypadku zastosowania szczotkowanego silnika prądu stałego szczotki mają nieodłączny „szum”.

Również hałas tarcia wszystkich ruchomych części, choć ten ostatni jest znacznie tłumiony jako efekt uboczny zastosowanych smarów, dlatego zwykle nie jest to duży czynnik.

Równolegle byłyby starożytne dyskietki, które obracały się znacznie wolniej niż napędy Blue-Ray, ale stanowiły całkiem niezły rakietę w porównaniu do prawie cichego, doskonale mechanicznie wyważonego, nowoczesnego bezszczotkowego silnika prądu stałego z napędem Blue-Ray i dyskami twardymi .

Anindo Ghosh
źródło
3

Podczas gdy dwie istniejące odpowiedzi koncentrują się na szumie mechanicznym (o to, o co myślę, że pytasz), istnieje również, oczywiście, szum elektryczny, który przejawia się jako zakłócenia elektromagnetyczne (EMI lub znane również jako EMC)

Wszystko, co zawiera silnik, może generować poziom EMI ... zwykle niewielki poziom, którego nie zauważasz, ale przy większych silnikach i / lub wysokich prędkościach przełączania stanie się zauważalny.

Objawy obejmują przełom obrazu na ekranie telewizora (itp.) Przy pracującym silniku.

Andrew
źródło